22 tommer HP på skrivebordet

Det hjælper ikke stort, at de store pc-fladskærme falder hastigt i pris, hvis billedkvalitet, design og ergonomi er helt til rotterne. Læs her, om HPs nye skærm falder igennem eller ej.

22 tommer HP på skrivebordet

De stadig billigere fladskærme i 22-tommer bredformat er hastigt på vej til at blive den nye de facto-standard på hjemmekontoret.

Desværre er det hverken givet, at skærmene viser et flot billede eller kan indstilles, så du sidder godt foran dem.

Det er såmænd heller ingen selvfølge, at man kan holde ud at se på dem i slukket tilstand, og alt det kan du læse meget mere om i denne stortest.

Men allerede da vi pakkede denne 22-tommer HP w2207h ud af kassen, stod det klart, at den i hvert fald bestod designer-testen. Med sin enkle, sorte og blankpolerede ramme tager den sig ganske enkelt godt ud.

HDMI-indgang

Den fjederbelastede fod gør det desuden let at hæve eller sænke skærmen – hvilket ergonomi-nørder værdsætter. Her er såmænd også en drejeanordning, så skærmens orientering kan ændres.

Mægtig praktisk, hvis du skal overskue en hel Word-side af gangen og ikke har alt for mange kabler tilsluttet skærmen – for eksempel via skærmens to USB-porte.

Foruden det obligatoriske VGA-stik finder vi også HDMI-indgang for optimal signaloverførsel mellem pc, dvd-afspiller eller mediecenter.

Har din computer ”kun” den kompatible DVI-udgang, kan du med et særligt konverteringsled forbinde computeren til HDMI-indgangen alligevel.

Enkle menufunktioner

Alle fysiske detaljer er således på plads, men det er som bekendt ingen garanti for, at billedkvaliteten også er fin.

Men det er den her. Ikke blot er skærmen usædvanligt lysstærk, men farverne står også flot og klart.

Skifter du fra selv en førsteklasses notebook-skærm til HP w2207h, er det omtrent som at åbne sit beskidte vindue og kigge ud i den frie luft. Det sætter vi pris på.

Menufunktionerne er enkle at hitte rundt i, selv om de fleste nok nøjes med at aktivere skærmens autoindstilling; det giver i de fleste tilfælde alligevel det bedste resultat.

Højttalere sidder bagpå

Samlet er der ikke mange fedtfingre at sætte på dette produkt.

Det skulle da lige være, at de indbyggede højttalere – som på alle andre skærme – er decideret pinlige. Lydkvaliteten er så skinger og forvrænget, at dine øregange formentlig begår spontant harakiri, hvis du forsøger at lytte til musik ad denne vej, så lad være med det.

Heldigvis sidder højttalerne skjult bagpå kabinettet og skæmmer derfor ikke det nydelige helhedsindtryk.

Og de rokker i hvert fald ikke ved det solide femtal, som vi tildeler HP w2207h. For ganske vist er prisen på 2.599 kroner en plovmand mere end det, du skal regne med at give for en 22-tommer discount-model.

Men billedkvalitet, design og indstillingsmuligheder retfærdiggør ekstraudgiften og mere til.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S