Googles Android mobiltelefon er (næsten) klar

Efter utallige år med rygter er hemmelighedsfulde Google endelig klar til at vise en prototype af deres Android-mobil frem. Vi har historien og billederne klar.

Google er måske verdens mest hemmelighedsfulde selskab, når det kommer til fremtidige planer. Derfor har internettet de sidste par år summet med rygter og halve sandheder om Googles mobilløsninger – og i bedste konspirationsstil har det endda været diskuteret, om der overhovedet var en Google-mobil på vej.

I november 2007 kunne vi imidlertid løfte sløret for Googles mobilsatning, kaldet Android. Et navn som i øvrigt dækker over en robot, der er designet til at ligne et menneske. Du kan læse mere om Android i vores artikel her, hvor du også kan se en videodemonstration af systemet.

Hardware demonstrationer klar

Nu er hardwaredemonstrationerne imidlertid også klar og bliver vist frem på Mobile World Congress i Barcelona.

Det er producenter som Freescale, Marvell, NEC Electronics, Qualcomm og Texas Instruments, som viser deres version af Android frem. Fælles for dem er, at de regner med at have færdige telefoner klar i sidste halvdel af 2008.

Som det fremgår af billederne, er der stor variation med hensyn til, hvor langt de enkelte producenter er kommet med at integrere de små Arm-processorer med chipsets og Googles software. Samtidig er ingen af producenterne særligt kendte blandt telefonkøberne.

Næste skridt for Google er derfor at finde telefonproducenter, som vil lave selve designet og telefonen, så vi i sidste ende kan købe telefonen.

Svært at lave nye mobil-systemer

Derfor handler det om at komme ud i butikkerne, men det er efterhånden et trængt marked.

Microsoft har vundet rimeligt frem med deres Windows Mobile system, men mest blandt high-end smartphones. Nokia sælger tusindvis af telefoner i minuttet over hele verden baseret på deres Symbian-system, og Apple har skabt meget opmærksomhed (men solgt få enheder) med deres iPhone.

Google og Androids styrke kan meget vel være, at de vil koncentrere sig om at lade styresystemet integrere de kendte Google-programmer - og lade det være op til den enkelte producent at forme hardwaren.

Mobile World Congress fortsætter indtil torsdag og har allerede budt på X1-topmodellen fra Sony Ericsson og den nye Nokia N96.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job