Canons Ixus 90IS er en oplagt rejsekammerat

Canon seneste version af det populære Ixus-mærke har billedstabilisering og flere automatiske indstillinger, end du orker. Vi har haft det lille og gode Ixus 90IS med på rejse og er tilbage med masser af fotos. Se her om småt også er godt fra Canon.

Canons Ixus 90IS er en oplagt rejsekammerat

Når man normalt, som jeg, bærer rundt på mere fem kilo kameraudstyr til en almindelig ferietur, skal der meget til for at få en til at skifte til et kompaktkamera.

Men af og til må selv en udstyrselsker som undertegnede bøje sig for praktikaliteterne, bide i det sure æble og tage det som en mand.

Sådan forholdt det sig under en nylig tur til Shanghai, hvor jeg i forvejen havde mere udstyr med, end hvad godt var. Så i stedet for den massive fotorygsæk, blev min lomme fyldt med det lille og helt nye Ixus 90 IS.

<b>Lang historie for Ixus</b>
Canons Ixus linje strækker sig utallige år tilbage, faktisk helt tilbage til dengang SD-kort stadig var så eksotiske, at de første Ixus-modeller kom med Compactflash kort.

Ixus 90 IS er dog en helt moderne udgave af slagsen og sluger villigt de små og nu billige SD-kort.

Med kameraets sensor på hele 10 megapixel gør du dog klogt i at købe nogle stykker, for i den bedste kvalitet og med højeste opløsning fylder de fleste billeder omkring fire megabyte stykket.

Du kan selvfølgelig vælge at sætte kvalitet eller opløsning ned, men det svarer til at køre rundt i sin Porsche med håndbremsen trukket fordi, du ikke kan lide fart. Så brug hellere lidt penge på et par ordentlige ekstra SD-kort.

Fælles for Ixus-modellerne gennem tiden har været deres aluminiumskontruktion, som både er pæn at se på og rimelig holdbar.

IXUS 90 IS bryder ikke den tradition, men tilføjer i stedet til den med en glat overflade, hvor alle knapper og funktioner er lagt ned i kameraet, sådan at overfladen fremstår helt flad.

Desværre betyder det, at det roterende hjul, hvormed du vælger de fleste funktioner, er en smule glat og svært at betjene for med denne anmeldelsers tommelfinger.

Vejen til succes

For at blive en succes skal et kamera dog kunne mere end blot at have et Canon-mærke på forsiden. I kompaktkamera-markedet sikres den succes ved at levere gode billeder i en brugervenlig indpakning. Og det gør Ixus 90 IS.

Først og fremmest hjælper det lille ”IS” efter modelnummeret. Det indikerer, at der er tale om indbygget billedstabilisering, som hjælper dig med at få skarpe billeder, selvom der ikke er nok lys. Du kan læse mere om billedstabiliseringen i denne nyhedshistorie om IXUS 90 IS.

Ansigtsgenkendelse

Dernæst byder 90 IS, i lighed med de fleste andre kameraproducenter, på ansigtsgenkendelse, som automatisk genkender ansigter i motivet og sørger for, at de er i fokus.

På menuhjulet kan du desuden vælge mellem automatiske indstillinger baseret på undervandsfoto, portrætter, billeder af akvarium, og hvad man ellers måtte komme ud for på ferien. Det er fint og lige til målgruppen. Der er også funktioner, som vi ikke kan gennemskue, blandt andet den digitale makro som vist bare er en avanceret form for digital zoom.

Kameraet byder også på muligheden for manuelle indstillinger, mest bestående af muligheden for at indstille lukketiden og justere blænden en smule. Det er fint, men Canons ingeniører har nok ret i at gemme disse indstillinger der, hvor næsten ingen normale brugere kommer.

Film med gode resultater

IXUS 90 IS kan også optage film i rimelig kvalitet og byder desuden på en mulighed for at optage interval-film, som kan give sjove og levende effekter. Vi har tidligere vist hvordan man selv kan lave den slags, men det er meget nemmere, når det er indbygget i kameraet.

Der er ingen tvivl om, at Canon har haft den almindelige forbruger i tankerne, da de designede det lille IXUS 90 IS.

Det passer fint i lommen, er nemt at lære at bruge, og der er ikke mange funktioner, som kan forvirre. Vi synes måske, at der er lige lovligt mange motivprogrammer at vælge imellem - specielt når det kan være svært at se forskel på resultaterne. Men i praksis vil de fleste nok blot skifte mellem to til tre stykker (automatisk og portræt) så problemet er nok til at overse.

Billedmæssigt er resultaterne gode uden at være prangende. Her er kameraet, ligesom alle andre kompaktkameraer, fanget i megapixelræset, udstyret med flere megapixel end hvad optikken kan levere skarphed til. Det skal dog ikke særskilt lastes IXUS 90 IS, som alt i alt er en oplagt rejsekammerat, der passer lige ned i lommen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect