Fem downloads du må prøve

Et super nemt screencapture program, 3D-effekter på skrivebordet, muligheden for at åbne flere programmer på en gang, skriv uden at blive distraheret og fjern Start-knappen. Her er fem forskellige programmer - og måske lige det du står og mangler.

Har du brug for at tage et screenshot af skærmen hurtigt og uden alle mulige valg og indstillinger, så har vi her et screencapture program, der klarer opgaven nemt og bekvemt.

ScreenHunter 5.0 Free er et af fem programmer, du kan læse mere om her og downloade, hvis du bliver fristet. Men vi begynder med....

1. Få 3D-effekter på skrivebordet

Madotate er et fikst lille program, der giver dig 3D-effekter på skrivebordet. Med programmet kan du se dine vinduer i 3D og trække dem rundt.

Du kan dreje, vende og zoome, og du sætter et vindue i 3D-tilstand ved at klikke på den ekstra knap, der kommer ved siden af minimer-, maksimer- og luk-knapperne. Programmet skal ikke installeres, man skal bare køre exe-filen.

Vinklen kan styres ved at holde højre museknap nede og bruge piletasterne, og via ikonet i systembakken kan indstillingerne for programmet ændres.

Hent Madotate her.

2. Bliv ikke distraheret når du skriver

Har du let ved at blive distraheret, når du skriver i Word, eller synes du bare, at der er for meget visuelt gejl i de tekstbehandlingsprogrammer, der er på markedet, så tag et kig på JDarkRoom.

Det er et enkelt skriveprogram, der fokuserer på teksten og ikke andet. Som udgangspunkt er baggrunden sort, fylder hele skærmen og teksten grøn - og så er det bare med at skrive.

Via genvejstaster kan du ændre farve, tekst og tekststørrelse, og programmet husker den tekst, du var i gang med sidst. Der er også ordoptælling, auto-save med mere, og man skifter nemt til andre programmer med Alt-Tab funktionen.

Hent Darkroom her.

3. Åben flere programmer på en gang

Slip for genveje på skrivebordet og i Start-menuen med Kana Launcher, der starter programmer fra Systembakken. Her ligger Kana Launcher og ved at højreklikke, kan du hurtigt starte et program. Eller flere programmer samtidig.

For du kan oprette en gruppe – for eksempel med din browser og din mailklient – og med et enkelt tryk, åbner Kana Launcher alle programmerne i gruppen. Endda med tidsforsinkelse mellem programmerne, hvis du ønsker det.

Hent Kana Launcher her.

4. Fjern Start-knappen og få mere plads

Hvis du savner plads på proceslinjen, kan du starte med at begrænse antallet af åbne vinduer. Men hjælper det ikke, kan du fjerne Start-knappen i nederste venstre hjørne. Hent Start Killer, der ikke gør andet end at fjerne Start-knappen.

Start-menuen fungerer selvom knappen er væk, og du kan få adgang til den ved at trykke på Windows-tasten eller CTRL+ESC.

Hent Start Killer her.

5. Nemt og hurtigt screencapture-værktøj

Tryk F6 og sekundet efter ligger der et screenshot på dit skrivebord. Helt automatisk. Så nemt kan det blive at tage screenshots, hvis du bruger ScreenHunter 5.0 Free.

Du kan indstille, om du skal tage et screenshot af hele skærmen eller vælge et udsnit, hvilket billedformat (JPEG, Bitmap eller GIF) det skal gemmes i, og hvor det skal gemmes. Via en genvejstast bliver det super enkelt at tage et screenshot.

Hent ScreenHunter 5.0 Free her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S