Rekursion vs Iteration
Hejsa - er ved en skoleopgave, hvor jeg bla skal komme ind på hvilke prog-sprog der er optimale for de to programmerings metoder - håbede at i har nogle gode forslag - jeg skal helst hele vejen rundt, kan i måske huske om det virkede i comal80??? - for det kan jeg ikke...De ting jeg kunne forstille mig som problemer er sådan noget som stackfylde, om man overhoved må køre lave rekursive funktioner, og om variabler f.eks. altid er globale - hvis nogen kan komme med links er det oxo fint.
Ved du f.eks. noget om ASP, så skriv bare hvad du ved om det, så er der sikkert nogle andre der ved noget om f.eks. c el.l.
Jeg er stærkt intereseret i programmer der ikke understøtter rekursion, og jeg mener _ALT_ - script-sproget i mirc??? - er der nogen der ved det? - ASP som nævnt? - _ALT_!!!
Håber nogen har en kommentar!