Avatar billede 8718 Juniormester
21. oktober 2003 - 18:43 Der er 7 kommentarer og
3 løsninger

Playstation 2 på internettet

Hej
Er der nogen der har fået forbindelse mellem en PS2 og internettet?. Vi har næsten forsøgt alt. (Har Cybercity som udbyder)
Der har været lignende spørgsmål før, og her ser det ud til, at det ikke rigtig kan lade sig gøre - men det ku' jo være, at der i melletiden er kommet en løsning.

Hilsen
et par frustrerede forældre
Avatar billede bartfreak Nybegynder
21. oktober 2003 - 20:21 #1
Avatar billede 8718 Juniormester
11. november 2003 - 18:38 #2
Jeg synes ikke rigtig jeg har kunndet finde noget på dit link. Vi er kommet så langt, at der er "lidt" forbindelse. En række grønne knapper, og så en enkelt rød. Der kommer en meddelelse der siger: Det kan være firewallen der er noget med. Hvis man har en router, kan man "fifle" lidt med indstillingerne.På www.playstation.dk har vi læst noget om, at man skal skrive 192.168.1.1 for at ændre på indstillinger. Men det er ikke en side vi kan få frem.
Der står endvidere, at hvis det er hos ISP skal man kontakte dem. Hvad og hvem er ISP?.
Problemet ligger i, at man vist kan spille FIFA 2004 med andre via nettet.
Avatar billede bartfreak Nybegynder
11. november 2003 - 20:19 #3
lig selv et svar, og tag point´ne selv og prøv at oprette 1 igen.
Avatar billede 8718 Juniormester
20. januar 2004 - 23:19 #4
lukker spørgsmålet nu
Avatar billede 8718 Juniormester
20. januar 2004 - 23:20 #5
aa
Avatar billede 8718 Juniormester
20. januar 2004 - 23:20 #6
hmmm - kan ikke acceptere svaret??
Avatar billede bartfreak Nybegynder
21. januar 2004 - 19:02 #7
.o)
Avatar billede michael-k Nybegynder
21. januar 2004 - 19:05 #8
Du er sikker på at cybercity understøtter denne funktion ? Det nemlig ikke alle firmaer der gør det.

Troede selv jeg skulle på nettet med min PS2 men tele2 er altså ikke et at firmaerne, mener kun det er 2-3 stykker. TDC er en af dem, de andre kan jeg ikke huske hvem var.
Avatar billede 8718 Juniormester
22. januar 2004 - 19:09 #9
Michael-K> Vi er kommet på nettet. Problemet var vist nok, at der skulle forbindes en hub - eller noget i den retning. Efterfølgende havde vi problemer med at indstille routeren til at åbne de UDP porte der var nødvendige for spillet. Her skulle vi have Cybercity til at gøre det for os. Men alt virker fint - og ifølge meldingerne fra børneværelset - så skulle det være enormt sjovt at spille og samtidig tale i headset med andre fra hele verdenen. Så vidt jeg har hørt i min øresnegl, så spilles der med andre som har både Tiscalli, Tele2 osv. Så mon ikke du skal lade være med at opgive.
Avatar billede 8718 Juniormester
22. januar 2004 - 19:10 #10
Hvorfor kan jeg hverken acceptere eller afvise mit eget svar. Prøver derfor lige igen med et nyt svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester