Avatar billede pedepede Nybegynder
06. marts 2006 - 15:14 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Problemer med adgang til webservice

Hej
Jeg har lavet en webservice, og uploadet den til en webserver. Webservicen tilgår jeg gennem en Flashfil og det virker fint når flashen er placeret i samme mappe som webservicen. Hvis jeg flytter flashen over i en af de andre sites jeg har på IIS'en kan jeg ikke længere tilgå webservicen. Der bliver ikke returneret noget som helst. Stien til webservicen som er sat i flash er jeg 100% sikker på er rigtig.

Jeg kan ikke rigtig se andre muligheder, end at det er et problem med rettigheder, men webservicens indstillinger er sat op til "allow anonymous access". Hvad kan der ellers være af muligheder?

Mvh
Peter
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
06. marts 2006 - 15:20 #1
Af sikkerhedshensyn kan Flash (og JavaApplets) kun tilgå services på den server/domænavn Flashen selv kommer fra.
Avatar billede pedepede Nybegynder
10. april 2006 - 10:21 #2
Tusind tak for svaret og undskyld for mit langsomme... Vil du ikke have nogle points?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
10. april 2006 - 15:32 #3
Nej tak. Svar selv, accepter eget svar.
Avatar billede pedepede Nybegynder
10. april 2006 - 15:34 #4
Ok! :O)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester