Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.961 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

I juni tabte Tech Mahindra stor kontrakt til IBM: Nu er landechefen for Danmark færdig

Vikash Chowdhary er færdig som landechef for Tech Mahindra i Danmark. Han stopper blot få måneder efter, at den indiske it-gigant tabte kampen om en stor outsourcing-aftale med KMD.

20. august 2018 kl. 13.59 | læs »
1

Dataeksperten Matthias skal hjælpe Brøndby med at vinde mesterskaber: "I øjeblikket forsøger alle de store fodboldklubber at knække koden til brug af data"

I en fodboldkamp bliver der indsamlet op mod én million data. Kunsten er at finde frem til de data, der tæller. Hos Brøndby IF er det tyske Matthias Borst, der har den opgave, og i denne sæson har han fået et nyt våben i form af SAP-systemet Sports One.

06. august 2018 kl. 15.19 | læs »

Mark Zuckerberg drømte om at regere verden: Nu er han tvunget i defensiven og presset til at forandre sit livsværk

Computerviews: I Silicon Valley drømte man engang om at regere i verden. Men i dag hvor magten er blevet en realitet, føles den pludselig som et tungt åg. Her er forklaringen på hvorfor Mark Zuckerberg nødtvunget er begyndt at tage ansvar for, hvad der sker på Facebooks platform.

03. august 2018 kl. 12.33 | læs »

Google forlod Kina under vilde protester: Nu vil søgegiganten tilbage på det kinesiske marked med censureret søgemaskine

I 2010 sagde Google farvel til det kinesiske marked under stor palaver. Nu kan søgegiganten være på vej tilbage med en ny søgemaskine, der lever op til det kinesiske regimes censur-krav.

02. august 2018 kl. 16.34 | læs »

Facebook har netop hevet stikket til hundredetusindvis af apps: Mister al data-adgang

I kølvandet på Cambridge Analytica-skandalen har hundredevis af inaktive apps mistet deres adgang til Facebooks API.

02. august 2018 kl. 14.42 | læs »

Den kinesiske app WeChat er en uundværlig del af én milliard menneskers liv: Den får vestlige apps til at virke direkte primitive, men pas på med hvad du skriver

WeChat har mere end én milliard aktive brugere, der anvender appen til alt fra virksomhedskommunikation til betalinger og dating. En af dem der ikke kan undvære appen er danske Mikkel Hippe Brun, der er medstifter af Tradeshift.

31. juli 2018 kl. 15.31 | læs »

Statens Administration henter store gevinster på billige software-robotter: "Vi har et mål om, at robotterne inden udgangen af 2018 skal frigøre 8.000 timer i driften"

Fra Computerworlds arkiv: Direktør for Statens Administration, Trolle Klitgård Andersen, har i stor stil indført software-robotter, der nu er ved overtage alle de mest simple og rutineprægede opgaver i styrelsen. Det koster i omegnen af 150.000 kroner at udvikle en softwarerobot, og den udgift har Statens Administration tjent hjem i løbet af et år.

30. juli 2018 kl. 12.57 | læs »
2

Har du også undret dig over, at Youtube er så langsom? Måske bruger du den forkerte browser

YouTube fungerer op til fem gange hurtigere, hvis du bruger Googles egen browser. Der findes dog en løsning på problemet, hvis du foretrækker Firefox, Safari eller Microsoft Edge.

30. juli 2018 kl. 12.19 | læs »

Tech-professor forudser at tech-giganter snart bliver tvunget til dramatisk kursskifte: "De var aldrig blevet så store, hvis folk havde kunne forudse, hvilke konsekvenser forretningsmodellen ville få"

Facebooks overraskende kvartalsregnskab kan blive det første eksempel på, at verdens tech-giganter må tilpasse deres forretningsmodeller, hvis de ikke vil rammes af bøder og politiske reguleringer.

27. juli 2018 kl. 15.30 | læs »

“Du får en særlig høj robusthed og tolerance for kaos, når du har oplevet tilpas mange mord og dødsfald. Det har jeg lært af min opvækst. ”

"Du får en særlig høj robusthed og tolerance for kaos, når du har oplevet tilpas mange mord og dødsfald. Det har jeg lært af min opvækst"

27. juli 2018 kl. 14.41 | læs »