Analytiker: Sådan rammer fiber-regulering TDC

Selvom TDC's fibernet nu bliver underlagt regulering ligesom kobbernettet, skader det ikke TDC's forretning, vurderer analytiker.

Artikel top billede

Da TDC i november sidste år valgte at købe DONG's fibernet for 425 millioner kroner, var selskabet samtidig med til at øge behovet for regulering af selskabets fibernet, og det vidste selskabet godt.

"Jeg tror, at købet af DONG har været udslagsgivende. Man har fra politisk side længe haft i kikkerten, om det her var et område, hvor TDC havde en dominerende stilling, og den stilling har selvfølgelig ændret sig med købet af DONG's fibernet."

"Det må TDC have været klar over. Det er klart noget, man har taget med i beregningerne, og jeg tror faktisk, at TDC er så langt i det regnestykke, at man også har vurderet det potentielle tab, der ligger i at skulle åbne nettet."

Sådan lyder vurderingen fra Netplan-direktør Torben Rune, efter at IT- og Telestyrelsen i går offentliggjorde et udkast til en afgørelse om, at TDC's konkurrenter skal have mulighed for at levere bredbånd gennem TDC's fibernet.

Kan sagtens tjene penge alligevel

Torben Rune vurderer dog ikke, at reguleringen af fibernettet vil skade TDC.

"Jeg mener ikke, at der er tale om et tabsgivende forhold. Jeg tror bestemt godt, at de kan få en fornuftig forretning ud af deres fibernet alligevel. Der er jo ikke med denne regulering krævet, at tingene skal foræres væk."

Beslutningen fra IT- og Telestyrelsen kommer, selvom TDC allerede har tilladt konkurrenter at købe sig ind i infrastrukturen.

Men for at sikre gennemsigtigheden i TDC's fiberforretning bliver TDC nu underlagt offentlig regulering.

Efter købet af DONG's fibernet var blandt andet Forbrugerrådet ude med en løftet pegefinger om, at det kunne være undergravende for konkurrencen på lang sigt og et nederlag for telepolitikken.

Elselskabernes fælles bredbåndsudbyder, Waoo, har også kritiseret, at vilkårene for at anvende TDC's fibernet ikke var gode nok.

Alle kan blive underlagt regulering

Torben Rune vurderer, at det specielt er indholdsleverandører som eksempelvis Dansk Bredbånd, der har en færdig pakke med telefoni, tv og bredbånd, der vil være kunder på TDC's fibernet.

Det er ikke mindst tilfældet, fordi ejerkredsen bag Waoo og de 15 elselskaber har besluttet, at kun Waoo får adgang som udbyder af tjenester i elselskabernes net, hvilket har ramt selskaber som Dansk Bredbånd og ComX.

Og selvom fiber-reguleringen lige nu retter sig mod TDC, er det også en regulering, der kan komme på tale over for andre spillere på fiber-markedet, hvis deres markedsandele bliver store nok, forklarer Torben Rune.

"Den tvang, man har gennemført over for TDC, kommer jo ikke, fordi man vil forskelsbehandle TDC frem for elselskaberne. Den kommer, fordi TDC er dominerende."

"Hvis det er sådan, at et elselskab bliver dominerende, kommer der præcis samme krav om en åbning af nettet," lyder det fra teleanalytikeren.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S