Analytiker: Sådan rammer fiber-regulering TDC

Selvom TDC's fibernet nu bliver underlagt regulering ligesom kobbernettet, skader det ikke TDC's forretning, vurderer analytiker.

Artikel top billede

Da TDC i november sidste år valgte at købe DONG's fibernet for 425 millioner kroner, var selskabet samtidig med til at øge behovet for regulering af selskabets fibernet, og det vidste selskabet godt.

"Jeg tror, at købet af DONG har været udslagsgivende. Man har fra politisk side længe haft i kikkerten, om det her var et område, hvor TDC havde en dominerende stilling, og den stilling har selvfølgelig ændret sig med købet af DONG's fibernet."

"Det må TDC have været klar over. Det er klart noget, man har taget med i beregningerne, og jeg tror faktisk, at TDC er så langt i det regnestykke, at man også har vurderet det potentielle tab, der ligger i at skulle åbne nettet."

Sådan lyder vurderingen fra Netplan-direktør Torben Rune, efter at IT- og Telestyrelsen i går offentliggjorde et udkast til en afgørelse om, at TDC's konkurrenter skal have mulighed for at levere bredbånd gennem TDC's fibernet.

Kan sagtens tjene penge alligevel

Torben Rune vurderer dog ikke, at reguleringen af fibernettet vil skade TDC.

"Jeg mener ikke, at der er tale om et tabsgivende forhold. Jeg tror bestemt godt, at de kan få en fornuftig forretning ud af deres fibernet alligevel. Der er jo ikke med denne regulering krævet, at tingene skal foræres væk."

Beslutningen fra IT- og Telestyrelsen kommer, selvom TDC allerede har tilladt konkurrenter at købe sig ind i infrastrukturen.

Men for at sikre gennemsigtigheden i TDC's fiberforretning bliver TDC nu underlagt offentlig regulering.

Efter købet af DONG's fibernet var blandt andet Forbrugerrådet ude med en løftet pegefinger om, at det kunne være undergravende for konkurrencen på lang sigt og et nederlag for telepolitikken.

Elselskabernes fælles bredbåndsudbyder, Waoo, har også kritiseret, at vilkårene for at anvende TDC's fibernet ikke var gode nok.

Alle kan blive underlagt regulering

Torben Rune vurderer, at det specielt er indholdsleverandører som eksempelvis Dansk Bredbånd, der har en færdig pakke med telefoni, tv og bredbånd, der vil være kunder på TDC's fibernet.

Det er ikke mindst tilfældet, fordi ejerkredsen bag Waoo og de 15 elselskaber har besluttet, at kun Waoo får adgang som udbyder af tjenester i elselskabernes net, hvilket har ramt selskaber som Dansk Bredbånd og ComX.

Og selvom fiber-reguleringen lige nu retter sig mod TDC, er det også en regulering, der kan komme på tale over for andre spillere på fiber-markedet, hvis deres markedsandele bliver store nok, forklarer Torben Rune.

"Den tvang, man har gennemført over for TDC, kommer jo ikke, fordi man vil forskelsbehandle TDC frem for elselskaberne. Den kommer, fordi TDC er dominerende."

"Hvis det er sådan, at et elselskab bliver dominerende, kommer der præcis samme krav om en åbning af nettet," lyder det fra teleanalytikeren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S