Avancerede trusler er et stigende problem

En spørgeundersøgelse peger på, at it-sikkerhedschefer oplever flere avancerede trusler, mens kun få har den nødvendige support og teknologi til at håndtere dem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste organisationer har været mål for en avanceret trussel, konkluderer en ny spørgeundersøgelse, der er udført af Ponemon Institute og sponsoreret af NetWitness.

Spørgeundersøgelsen har modtaget svar fra 591 it-chefer og it-sikkerheds-professionelle og viser, at 83 procent af respondenterne mener, at deres organisation har været mål for en avanceret trussel, mens 71 procent fortæller om en stigning i avancerede trusler i løbet af de sidste 12 måneder. 70 procent af respondenterne mener, at de avancerede trusler indvarsler et nyt, farligere trusselslandskab.

Forfatterne af spørgeundersøgelsen bemærker, at selvom definitionen af, hvad der udgør en avanceret trussel, stadig varierer i branchen, så arbejder spørgeundersøgelsen med den stipulative definition, at en avanceret trussel er en metodologi, der bruges til at omgå en organisations nuværende tekniske og proceduremæssige modforanstaltninger, og som anvender en række angrebsteknikker frem for kun en enkelt teknik.

"Langt størstedelen af truslerne repræsenteres af ukendte 0-dagsangreb, men der er i stigende grad mange tilfælde, hvor kendte angreb bliver lavet om for at forlænge deres brugbarhed," skriver forfatterne i en opsummering af konklusionerne.

Går efter følsomme data

Flertallet af respondenterne svarer, at avancerede exploits og malware med succes har undgået deres antivirus- og intrusion detection-systemer. Udover besværligheder med at forhindre avancerede trusler svarer 46 procent, at det tager en måned eller derover at opdage en avanceret trussel i deres organisation.

Følsomme proprietære data såsom kildekode, ikke-finansielle fortrolige forretningsinformationer samt finansielle informationer udgør målet for mindst halvdelen af respondenternes iagttagede angreb. Andre 48 procent svarer, at målet for angreb er ting som kunde- eller forbrugerdata og oplysninger om medarbejdere.

"Der findes politikker og procedurer, men supporten og teknologien synes at være utilstrækkelig til at imødegå problemet," opsummerer Ponemon.

"58 procent af respondenterne mener, at de har procedurerne og politikkerne på plads til at forsvare sig mod avancerede trusler. Men kun omkring en tredjedel svarer dog, at deres sikkerhedsteknologier er tilstrækkelige, og kun 26 procent svarer, at deres sikkerhedspersonale er tilstrækkeligt til at håndtere de avancerede trusler."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S