Avancerede trusler er et stigende problem

En spørgeundersøgelse peger på, at it-sikkerhedschefer oplever flere avancerede trusler, mens kun få har den nødvendige support og teknologi til at håndtere dem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste organisationer har været mål for en avanceret trussel, konkluderer en ny spørgeundersøgelse, der er udført af Ponemon Institute og sponsoreret af NetWitness.

Spørgeundersøgelsen har modtaget svar fra 591 it-chefer og it-sikkerheds-professionelle og viser, at 83 procent af respondenterne mener, at deres organisation har været mål for en avanceret trussel, mens 71 procent fortæller om en stigning i avancerede trusler i løbet af de sidste 12 måneder. 70 procent af respondenterne mener, at de avancerede trusler indvarsler et nyt, farligere trusselslandskab.

Forfatterne af spørgeundersøgelsen bemærker, at selvom definitionen af, hvad der udgør en avanceret trussel, stadig varierer i branchen, så arbejder spørgeundersøgelsen med den stipulative definition, at en avanceret trussel er en metodologi, der bruges til at omgå en organisations nuværende tekniske og proceduremæssige modforanstaltninger, og som anvender en række angrebsteknikker frem for kun en enkelt teknik.

"Langt størstedelen af truslerne repræsenteres af ukendte 0-dagsangreb, men der er i stigende grad mange tilfælde, hvor kendte angreb bliver lavet om for at forlænge deres brugbarhed," skriver forfatterne i en opsummering af konklusionerne.

Går efter følsomme data

Flertallet af respondenterne svarer, at avancerede exploits og malware med succes har undgået deres antivirus- og intrusion detection-systemer. Udover besværligheder med at forhindre avancerede trusler svarer 46 procent, at det tager en måned eller derover at opdage en avanceret trussel i deres organisation.

Følsomme proprietære data såsom kildekode, ikke-finansielle fortrolige forretningsinformationer samt finansielle informationer udgør målet for mindst halvdelen af respondenternes iagttagede angreb. Andre 48 procent svarer, at målet for angreb er ting som kunde- eller forbrugerdata og oplysninger om medarbejdere.

"Der findes politikker og procedurer, men supporten og teknologien synes at være utilstrækkelig til at imødegå problemet," opsummerer Ponemon.

"58 procent af respondenterne mener, at de har procedurerne og politikkerne på plads til at forsvare sig mod avancerede trusler. Men kun omkring en tredjedel svarer dog, at deres sikkerhedsteknologier er tilstrækkelige, og kun 26 procent svarer, at deres sikkerhedspersonale er tilstrækkeligt til at håndtere de avancerede trusler."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S