Universitet på studenterjagt efter computerfejl

Fejl i Undervisningsministeriets database sender medarbejderne på SDU på sommerjagt efter 400 ferierende studenter: De skal indsende deres eksamensbevis med posten.

Artikel top billede

I kan godt hoppe ned af vognen, og se at komme hen på posthuset, hvis I har søgt ind på SDU.

Det Digitale Danmark eller Det Analoge Land?

Spørgsmålet trænger sig på ved Syddansk Universitet (SDU) i disse dage.

En fejl i Undervisningsministeriets computersystem betyder, at universitet mangler karakterer fra 400 ansøgere.

Miseren er opstået under det store pres på ministeriets eksamensdatabase, der har fået systemet til at lave fejl i hver femte ansøgning til SDU, der nu forsøger at få fat på godt 400 ansøgere midt i ferietiden.

Det skriver Jyske Vestkysten.

Studenterne har sendt deres i alt 2.000 ansøgninger til universitetet i elektronisk form. Fidusen skulle være, at systemet selv henter de relevante eksamenskarakterer.

Men det har systemet altså ikke gjort i 400 tilfælde, og derfor er universitetsmedarbejderne nu i gang med at opspore de 400 studenter i sommerlandet - hvor det så end er i verden.

Er der nogen hjemme?

"Vi kan kun håbe på at træffe ansøgeren, en forælder eller lignende, så vi kan få dem til at sende eksamensbeviset med posten. Men det er svært at få fat på alle, og vi er godt trætte af, at systemet ikke fungerer," siger studiechef på Syddansk Universitet, Per Christian Andersen, til Jyske Vestkysten.

Uden den nødvendige dokumentation i form af eksamensbeviset, er uddannelsesstederne nødt til at afvise ansøgningerne, lyder meldingen fra Undervisningsministeriet.

Men det kommer ikke på tale, lyder det fra SDU, der ikke mener, det skal komme ansøgerne til skade, at der rod i databasen. Der vil blive indhentet dokumentation efter studiestarten, lover SDU-studiechefen.

"Det er Undervisningsministeriets eksamensdatabase, der fejler. Der er ikke noget galt med vores systemer, vi oplever kun problemerne," siger Kurt Gammelgaard Nielsen, it-chef på SDU, til Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo