Sommerfavoritter: På rejse med John Strand

Teleanalytiker John Strand er på farten over 100 dage om året. Læs her, hvad han ikke kan undvære på rejsen.

Artikel top billede

John Strand tager aldrig på rejse uden en bærbar pc og en mobiltelefon.

Fire til fem kontinenter og godt 30 lande. Det er, hvad teleanalytiker John Strand fra Strand Consult besøger i løbet af et år - et år med omkring 120 dage på farten.

Med på rejsen har han altid to mobile enheder, som han ikke kan undvære.

Den ene uundværlige enhed er hans bærbare pc, der er en Sony Vaio TT med Blu-ray-drev.

"Jeg har altid min bærbare pc med på rejsen, fordi det er mit værktøj, men jeg har også altid et HDMI-kabel med i tasken, så jeg kan sætte en god film på, når jeg bor på hotel," fortæller John Strand.

Han tilføjer, at de fleste hoteller i dag har fladskærme, og her er det nemt og enkelt at koble en bærbar til med et HDMI-kabel.

"Man kan jo altid købe en film til samlingen, som man kan smide på. Hotellerne tager også en pris, som alligevel er den samme eller mere end det, som en god dvd koster."

Køber SIM-kort lokalt

John Strands bærbare pc har mulighed for at indsætte et SIM-kort, så den kan bruge mobilt bredbånd. Derfor rejser han også altid rundt med en lille æske, hvori der er SIM-kort til lokale operatører i forskellige lande. På den måde undgår han roaming-udgifter, som nemt kan løbe op i mange kroner for en megabyte.

"Jeg køber ofte mobilt bredbånd via lokalt taletidskort, fordi det er meget billigere. I England eksempelvis koster en gigabyte 10 pund (88 kroner, red.), og det er typisk det samme, som internet koster på et hotel for et døgn," forklarer han.

Ofte er lokalt mobilt bredbånd en bedre løsning end WiFi på et hotel, mener han.

"Det er lige før, at WiFi-priser får roaming-priser til at ligne discount-priser," siger John Strand, som oplever, at de nordiske lande har de bedste 3G-netværk.

Lang batteritid er vigtig

Den anden uundværlige elektronik-genstand på John Strands rejse er mobiltelefonen. Her fremhæver han sin Nokia E71 smartphone.

"Jeg har flere telefoner, men jeg bruger primært min Nokia E71, fordi den har lang batteritid og dermed også taletid. Den har også en god mailklient," siger teleanalytikeren.

Han understreger videre, at batteritiden også er en vigtig parameter for hans valg af bærbar pc.

John Strand er direktør og ejer af firmaet Strand Consult, som udarbejder analyser af emner relateret til teleindustrien.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S