Sommerfavoritter: På rejse med John Strand

Teleanalytiker John Strand er på farten over 100 dage om året. Læs her, hvad han ikke kan undvære på rejsen.

Artikel top billede

John Strand tager aldrig på rejse uden en bærbar pc og en mobiltelefon.

Fire til fem kontinenter og godt 30 lande. Det er, hvad teleanalytiker John Strand fra Strand Consult besøger i løbet af et år - et år med omkring 120 dage på farten.

Med på rejsen har han altid to mobile enheder, som han ikke kan undvære.

Den ene uundværlige enhed er hans bærbare pc, der er en Sony Vaio TT med Blu-ray-drev.

"Jeg har altid min bærbare pc med på rejsen, fordi det er mit værktøj, men jeg har også altid et HDMI-kabel med i tasken, så jeg kan sætte en god film på, når jeg bor på hotel," fortæller John Strand.

Han tilføjer, at de fleste hoteller i dag har fladskærme, og her er det nemt og enkelt at koble en bærbar til med et HDMI-kabel.

"Man kan jo altid købe en film til samlingen, som man kan smide på. Hotellerne tager også en pris, som alligevel er den samme eller mere end det, som en god dvd koster."

Køber SIM-kort lokalt

John Strands bærbare pc har mulighed for at indsætte et SIM-kort, så den kan bruge mobilt bredbånd. Derfor rejser han også altid rundt med en lille æske, hvori der er SIM-kort til lokale operatører i forskellige lande. På den måde undgår han roaming-udgifter, som nemt kan løbe op i mange kroner for en megabyte.

"Jeg køber ofte mobilt bredbånd via lokalt taletidskort, fordi det er meget billigere. I England eksempelvis koster en gigabyte 10 pund (88 kroner, red.), og det er typisk det samme, som internet koster på et hotel for et døgn," forklarer han.

Ofte er lokalt mobilt bredbånd en bedre løsning end WiFi på et hotel, mener han.

"Det er lige før, at WiFi-priser får roaming-priser til at ligne discount-priser," siger John Strand, som oplever, at de nordiske lande har de bedste 3G-netværk.

Lang batteritid er vigtig

Den anden uundværlige elektronik-genstand på John Strands rejse er mobiltelefonen. Her fremhæver han sin Nokia E71 smartphone.

"Jeg har flere telefoner, men jeg bruger primært min Nokia E71, fordi den har lang batteritid og dermed også taletid. Den har også en god mailklient," siger teleanalytikeren.

Han understreger videre, at batteritiden også er en vigtig parameter for hans valg af bærbar pc.

John Strand er direktør og ejer af firmaet Strand Consult, som udarbejder analyser af emner relateret til teleindustrien.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S