Top-CIO satser på ERP-opgradering i hele koncernen

Vi har talt med 10 it-ansvarlige om, hvilke opgaver de skal i gang med efter ferien, om de vigtigste teknologier og om krisens efterveer. I dag er det Christian Bentzen fra Gea Niro, der svarer.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Christian Bentzen,
CIO, GEA Niros Process Engineering

Har krisen ført noget godt med sig?

"Vi har fået mere at lave, og det kan man godt sige, er positivt, for det er tegn på, at forretningen effektiviserer. Det er jo ofte sådan, at når forretningen skal blive mere effektiv, efterspørger den i stigende grad hjælp fra it. Vi har udrullet nye systemer, som har gjort flere forretningsprocesser mere effektive."

Hvad bliver din største arbejdsmæssige
udfordring i efteråret?

"Vi skal opgradere vores ERP-system, og i første omgang omfatter det kun vores hovedkvarter, men derefter skal hele koncernen også have det opgraderet. Det er både en versions- og funktionalitetsopgradering, og det kommer til at fylde rigtig meget i efteråret. Desuden skal vi færdiggøre vores Unified Telephony-implementering i hele verden."

Hvordan følger du med i arbejdsrelaterede emner, mens du holder sommerferie?

"Jeg holder ferie, men jeg følger med fra min smartphone. Det vil sige, at jeg tjekker mail med mellemrum, og jeg holder mig opdateret og i kontaktafstand med arbejdet, hvis der er behov for det. Hvis folk lægger en besked, ringer jeg også tilbage. Jeg skal ud og sejle, og der er der nogle lange strækninger, hvor man godt kan snakke lidt i telefon og måske bruge tiden til at formindske indboksen."

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS