1. Vær ligeglad med firma-omtalen i søgemaskinerne

Tilbage til hovedartikel

Du kan ikke have ondt af dig selv og være ligeglad på samme tid, lyder et gammelt ordsprog.

Og det kan være yderst rammende for de virksomheder, som lader online-renomméet sejle i søgemaskinerne uden at ændre kurs for at øge sin brandingværdi og bundlinje.

"Statistikkerne viser jo, at folk søger informationer igennem søgemaskiner på nettet frem for at taste URL'er ind. Og jo mere økonomisk betydningsfuld handlen er, des mere researcher de i søgemaskinerne," siger online-markedsføringseksperten Mikkel deMib Svendsen.

Han forklarer, at firmaer med ringetoner til en krone næppe er i farezonen for at blive sorteret fra på grund af dårlig omtale, mens selskaber, der sælger biler, stereoanlæg og andre dyre forbrugsgoder derimod bliver kigget grundigt efter i sømmene.

"Søgemaskiner er ikke den primære informationskilde for alle, men for rigtig mange mennesker starter købet af dyre ting her," siger Mikkel deMib Svendsen om søgemaskinernes betydning for e-handlen.

Han fremhæver, at han flere gange har hørt fra virksomheder, der er ligeglade med search reputation management med udsagn om, at kunderne bare kommer ned i butikken og spørger, hvis der er noget, de vil vide om produkterne.

"Den slags udsagn er jo temmelig naive," lyder vurderingen fra Mikkel deMib Svendsen.

Kritik af SEO-folket

Ofte lyder kritikken, at reputation management bare er en billig måde for søgemaskineoptimerings-folk (SEO-folk) til at få smør på brødet.

Det skyldes, at den agtpågivende opførsel omkring en virksomheds online-omdømme reelt er historien om den uendelige historie, hvor virksomheden hele tiden skal sørge for at holde sin sti ren for kritiske og urigtige oplysninger i de øverste søgeresultater.

Den slags kritik har Mikkel deMib Svendsen dog kun et skuldertræk til overs for.

"Ligesom en bygningsekspert påpeger, at en bygning kunne trænge til vedligeholdelse i form af maling eller nyt fortov, så er vi fagmænd på søgemaskineoptimering og kan se, om en virksomheds ry trænger til en kærlig hånd på nettet," siger Mikkel deMib Svendsen.

"Det er ikke et særligt validt argument at påpege, at SEO-folk med økonomisk interesse i søgemaskineoptimering som må udtale sig om online-branding. Så ryger alle eksperterne jo i svinget," fortsætter han.

Tilbage til hovedartikel

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S