Apple-chef gemte svindel-penge i skotøjsæsker

FBI har samlet fundet over en million kroner hos den svindelmistænkte Apple-chef Paul Devine. Nu vil hans mor pantsætte sit hus for at få sønnen ud på prøveløsladelse.

Artikel top billede

Amerikansk politi har fundet 150.000 dollar - knap 900.000 kroner - i skotøjsæsker hos den svindelmistænkte Apple-chef Paul Devine, der tidligere har stået i spidsen for indkøb af komponenter til produktionen af hovedtelefoner til iPod og iPhone.

Samtidig har FBI også kunnet grave yderligere 120.000 kroner i udenlandsk valuta frem på Apple-bossens bopæl, og han er under mistanke for at have flere korruptions-dollar i sin besiddelse - enten i form af knitrende sedler eller bankkonti.

Det kom frem, da advokaten Michelle Kane fra det amerikanske justitsministerium talte i retssagen mod Paul Devine for udførelse af hvidvask af penge og svindel med fortrolige Apple-oplysninger, skriver Reuters.

Moderen har taget lån i huset

For at komme ud og smage friheden må Apples globale forsyningschef Paul Devine lægge alle de ulovligt tjente penge samt yderligere 3,5 millioner kroner i kaution for at blive prøveløsladt.

Den hurdle kan måske overstås relativt nemt, da Paul Devines mor i går var villig til at sætte sit hus i pant for at få sønnen ud.

Sværere kan det vise sig at imødekomme kravene om at føre den ukendte sum penge fra udenlandske konti til USA, fordi han kan komme ud for bøvl med pengeoverførslen, siger hans forsvarer ifølge Retuers.

Samtidig skal Paul Devine også give de amerikanske myndigheder adgang til to værdibokse, som er blevet fundet i forbindelse med ransagningen tidligere på måneden. Paul Devine og fru Devine skal derudover også aflevere deres pas, før prøveløsladelsen kan komme på tale.

Har delt ulovlige informationer

Ifølge sagsanlægget har Paul Devine lækket Apples interne prisfastsættelser og andre data til adskillige leverandører - inklusive Asustek. Samtidig har han rådgivet dem i at byde på kontrakter.

Til gengæld har Paul Devine angiveligt modtaget kontante beløb fra de pågældende producenter på bankkonti, som han har oprettet i sin kones navn.

Udover den nuværende retssag kan han risikere et privat sagsanlæg fra Apple.

Indtil videre har Paul Devine erklæret sig ikke-skyldig i sagen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S