Millionerne vælter ud af CSC's datterselskaber

Kun ét ud af fire datterselskaber i CSC Danmark undgår røde tal på bundlinjen. Millionerne vælter ud af selskaberne.

Artikel top billede

CSC Danmark, der efterhånden kendes som det firma, der ganggang trækker overskrifter om fejlslagne offentlige it-projekter, har netop afleveret årsregnskab for fire af koncernens datterselskaber. Og det kræver en printer med en rød farvepatron at udskrive de tre af dem.

Der er tale om selskaberne CSC Airline Solutions, CSC Consulting Group og CSC Datalab, der hver især står for kæmpe underskudsposter i den danske CSC-koncern.

Kun CSC Scandihealth, der leverer it-systemer til sundhedssektoren, kommer ud af 2009 med en lille fremgang i omsætningen fra 397,6 millioner kroner i 2008 til 405,9 millioner i 2009, samt en pæn bundlinje på 51,5 millioner kroner.

Så godt ser det ikke ud for CSC Datalab, der på trods af en omsætningsvækst, leverer et negativt resultat på 22,6 millioner kroner. Underskuddet skyldes ifølge ledelsens beretning meromkostninger til laboratoriesystemet LABKA II, der helt tilbage i 2007 ligeledes fik en del af skylden for et kæmpe underskud i CSC Danmark.

Underskuddet på de 22,6 millioner er dog reduceret betydeligt i forhold til året før, hvor der stod 44,65 millioner med røde tal.

Skidt år for fly og konsulenter

Også CSC Airline solution, der leverer it-systemer til luftfartsindustrien, har det svært. 38,23 millioner kroner står der med røde tal i selskabets årsregnskab.

Og det er en negativ stigning på 10,3 millioner kroner i forhold til året før.

Virksomheden tilskriver den økonomiske afmatning af verdensøkonomien og dennes negative påvirkning af luftfartsindustrien som den primære årsag til det negative resultat.

Hos CSC Consulting Group, der har kunnet vise pæne resultater i de forgangne år, blandt andet på grund af en gunstig driftsaftale med TDC, har bundlinjen taget et gevaldigt dyk fra positive 31,87 millioner kroner i 2008 til et underskud på 38,56 millioner kroner i 2009.

Omsætningen er faldet med tre procent i forhold til året før, hvilket skyldes, at det ikke er lykkedes at få tilstrækkelige nye opgaver og kunder. Årets resultat er desuden et udtryk for overkapacitet på virksomhedens driftsaftale med TDC, skriver ledelsen i sin beretning.

Det utilfredsstillende resultat betyder, at der er blevet gennemført 'ledelsesmæssige omstruktureringer og iværksat en række initiativer blandt andet med fokus på at udjævne overkapaciteten.'

Hvordan datterselskabernes regnskaber kommer til at påvirke CSC's samlede forretning i Danmark, får vi først at vide senere på ugen, hvor moderselskabet CSC Danmark offentliggør sit årsregnskab.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra CSC til million-tabene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S