Ny Nokia-topchef fik dårlig debut

En udskudt smartphone sendte Nokia-aktien ned på Stephen Elops første arbejdsdag som topchef for det finske firma.

Artikel top billede

Stephen Elop havde første arbejdsdag tirsdag.

Tirsdag var første arbejdsdag for Stephen Elop som ny Nokia-topchef.

Og hvilken en.

Nokia havde - inden aktiemarkedet åbnede - annonceret, at den længe ventede Nokia N8 smartphone vil blive forsinket med "a few weeks". Få uger.

Og aktien dykkede i løbet af dagen. Mere end fire procent.

Investorerne tog dermed dårligt imod nyheden, og aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank forstår dem.

"Det er først og fremmest en skuffelse, og det viser endnu engang, at Nokias innovationsproblemer langt fra er løst. Der går alt for lang tid fra, at Nokia annoncerer et produkt, til at de lancerer det i markedet," siger han om udskydelsen af N8.

Udskyder igen

Allerede i april udskød Nokia den meget omtalte telefon første gang. Det skete, fordi styresystemet Symbian^3 blev forsinket, og dermed forsinkede det også N8, som skulle køre med platformen.

Planen var ellers en lancering i årets andet kvartal, men det blev ændret til september i tredje kvartal. Og nu er telefonen så udskudt i "et par uger".

"Viser det sig, at det kun er to uger, så er det ikke det store problem. Men 'a few weeks' kan tolkes på flere måder, og jeg tolker det som to til seks uger. Hvis det er seks uger, så får det effekt på årets fjerde kvartal, og det er selvfølgelig ikke positivt," siger Robert Jakobsen.

Nokia forsøgte tirsdag at gøre det mere klart, hvor meget N8 er udskudt. Selskabet meddelte her, at det forventede at sende de første telefoner af sted "ved slutningen af tredje kvartal", men kunder, som har forudbestilt, bør indstille sig på at modtage Nokia N8 i oktober, lød det videre.

Læs Nokias forklaring her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S