Er Nokia i krise efter udskudt smartphone?

Nokia udskød forleden den længe ventede N8-smartphone, og krisesnakken dukkede igen op. Men er mobilproducenten rent faktisk i krise?

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Længe ventet smartphone udskudt. Regnskabet nedjusteret. Aktiekurs styrtdykket. Topchef fyret. Længe ventet smartphone udskudt - igen.

Sådan ser 2010 ud for den finske mobilgigant Nokia.

Men betyder det, at Nokia er i en decideret krise?

Det spørger Computerworld aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank om. Han følger Nokia og har netop nedjusteret sine estimater for Nokias kommende regnskab for årets tredje kvartal.

"Krise er et ord, jeg ikke vil bruge. Så længe selskabet tjener penge og har en markedsandel på i hvert fald 35 procent globalt og er klart markedsledende, så er selskabet selvfølgelig ikke i krise. Men det har en kæmpe innovationsudfordring," siger han.

Mens Robert Jakobsen afviser, at Nokia-koncernen som helhed er i krise, så ser det anderledes ud i de enkelte dele af koncernen, mener han. Det er ifølge analytikeren rimeligt at bruge ordet "udviklingskrise" om selskabet.

"Nokia har et udviklingsbudget, som siger spar to, og det får de alt for lidt ud af. Det er virkelig skræmmende, når man sammenligner med konkurrenterne," fortæller han.

Samtidig vurderer han, at det tager alt for lang tid for Nokia at få et produkt ud i markedet, efter at det er blevet annonceret.

Krise på grund af smartphone?

Al krisesnakken omkring Nokia har for alvor taget fart, efter at selskabet det seneste år har haft svært ved at blande sig i toppen af smartphone-hierarkiet, hvor spillere som Apple, HTC, RIM og Samsung huserer med nye telefoner, mens Nokia ikke har spyttet nye topmodeller i markedet.

"Nokia er i krise i den høje ende af smartphone-markedet. Det er der, at det er interessant at være, fordi væksten er der, og de gode penge er at tjene der," siger Robert Jakobsen.

Om årsagen til Nokias nuværende situation fortæller han:

"Nokia faldt i søvn oven på sin egen succes og er først nu ved at vågne op."

Men efter al den krisesnak er der også plads til at se fremad, vurderer analytikeren.

"Vi står foran en lancering af en række interessante produkter, som Nokia har ventet på i over 12 måneder, og det er en form for gulerod, der hænger ude foran. Også for investorerne," siger Robert Jakobsen.

Han tilføjer dog, at målstregen endnu ikke er i sigte.

Læs også: Ny Nokia-topchef fik dårlig debut

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos