VMware-boss: Nu starter næste virtualiserings-bølge

Alt lige fra servere, netværk og storage til slutbrugernes mange enheder skal tænkes med ind i virtualiseringen, fortalte VMware-direktør Paul Maritz tirsdag formiddag i Bella Center.

Artikel top billede

Paul Maritz er administrerende direktør i VMware.

Flere tusinde it-professionelle sad tirsdag formiddag klar i Bella Center for at høre VMwares adminstrerende direktør, Paul Maritz, fortælle om selskabets strategi for de kommende år.

CEO'en lagde ikke skjul på, at VMwares intention er at være omdrejningspunktet i det store ryk mod private, offentlige og hybride cloud computing-miljøer, der finder sted i disse år.

"Server, netværk og storage vil blive samlet i en gigantisk computer, der kan styres automatisk," lød det fra scenen. 

Det er første gang, at VMworld afholdes på dansk jord. Over 6.000 personer ventes at deltage, hvilket vidner om, at virtualisering er blandt de helt centrale emner i mange it-afdelinger. 

"I 2009 oversteg antallet ser serverapplikationer, der bliver udrullet på virtuelle maskiner, antallet af applikationer, der bliver udrullet på fysiske servere," oplyste Paul Maritz tilhørerne. 

Sådan skal de virtuelle datacentre udnyttes

Paul Maritz pegede i sin tale på, at virtualiseringen er kommet i bølger. Hvor den første bølge, der startede omkring årtusindeskiftet, i høj grad handlede om at effektivisere serverne, så handlede bølge to om at få kerneapplikationerne til at køre på det virtuelle setup.

Det arbejde, der vil finde sted i de kommende år, kommer ifølge Paul Maritz i høj grad til at handle om at tænke meget mere i en helhed, så også netværk, storage og slutbrugernes mange forskellige enheder tænkes med ind i virtualiseringen. It skal med andre ord virtualiseres både hos it-afdelingen og hos slutbrugeren, mener Paul Maritz.

"Men denne rejse handler ikke bare om at flytte gamle applikationer til en nye infratstruktur. Vi er nødt til at tale om en ny generation at applikationer, der er konstrueret til en virtuel infrastrukur. Applikationer skal fornyes," sagde Paul Maritz og pege på, at eksempelvis Ruby on Rails og Spring er oplagte frameworks til dette. 

"Vi opfordrer jer til at tænke på at samle jeres applikationer i virtuelle datacentre. Det gør det muligt at styre en gruppe applikationer med policies," lød det fra Paul Maritz, der som et eksempel nævner, at man dermed kan sige, at produktions-applikationerne altid skal forfordeles over test-applikationer, hvis der er et ressource-problem.

"Det betyder også, at du kan køre applikationer både i dit eget datacenter og i et cloud-miljø. Og at du kan trække applikationerne tilbage fra skyen igen, hvis du ønsker det," pointerede VMware-direktøren.

It leveret som en service

VMware præsenterede under keynoten flere nye produkter, der skal fuldende selskabets vision om at kunne levere "the new stack for it as a service".

"It-afdelingen ender med at få ansvaret for de gamle applikationer på den nye infrastruktur, de nye applikationer og alle SaaS-applikationerne," forklarede Paul Maritz om behovet for de nye værktøjer.

Flere gange i talen pegede han på, at det nu er tid til at udnytte virtualisering og cloud computing til at rulle virksomhedens systemer ud på de nye typer enheder som Apples iPad og de mange forskellige smartphones.

"En af de store udfordringer er at finde ud af, hvordan it kan styre de her applikationer på en sikker og konsistent måde.
Vi kan ikke længere holde disse enheder ude af it-miljøet. Vi skal finde en måde at styre dem på."

Kamp om markedsandele
Mens VMware fortsat er den største leverandør af virtualiserings-software på verdensplan, har også Microsoft og Citrix betydelige markedsandele.

Ifølge analysehuset IDC lå VMware ESX før sommerferien fortsat på en førsteplads på det globale marked for virtualiserings-platforme efter at være vokset med 19 procent i forhold til året før.

VMware Server lå trods et fald på ni procent nummer to, mens nummer tre, Microsofts Hyper-V, havde oplevet en vækst på 215 procent i forhold til året før.

Virtual Server 2005 fra Microsoft kom i rapporten ind på en fjerdeplads efter et fald i markedsandele på 29 procent, mens Citrix XenServer havde oplevet en vækst på 290 procent og kom ind på en femteplads.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S