Download: Fire virtuelle skriveborde fra Microsoft

Kunne du bruge nogle ekstra skriveborde på din computer, uden systemressourcerne bliver tvunget i knæ, så prøv Desktops fra Microsoft.

Ideen med at have flere skriveborde på computeren er, at man kan få bedre overblik over applikationerne, kan gruppere sit arbejde og slipper for alt for mange åbne vinduer på samme skrivebord.

Microsoft står bag Desktops 1.0, der er et enkelt og ikke så ressourcekrævende program, der giver dig fire virtuelle skriveborde.

Du vælger selv, ud fra nogle muligheder, hvilke taster du vil bruge som genveje til de fire skriveborde. Det kan for eksempel være ALT + 1,2,3 og 4 - meget enkelt. Og mange flere muligheder er der sådan set ikke i Desktops.

Det fungerer sådan, at åbner du for eksempel din browser, mens du er på skrivebord 1, er den ikke synlig, hvis du skifter til et af de andre skriveborde. Men ikoner og genveje er synlige på alle fire.

Thumbnail-overblik

Desktops sluger ikke alle dine computerkræfter, mens det kører, men kan for eksempel så heller ikke flytte et åbent vindue fra et skrivebord til et andet, som andre lignende programmer kan.

Så det er en personlig vurdering, om man ønsker et let, enkelt program, eller et der kan lidt mere, men som så også kræver flere systemressourcer.

Desktops ligger som et ikon i systembakken, hvor du kan få adgang til indstillinger samt et hurtigt thumbnail-overblik af alle fire skriveborde.

Vil du hellere gøre dit ene skrivebord større, så læs artiklen 'Udvid skrivebordet med 360 grader'.

Du kan downloade Desktops her.

Prøv Smart Shutdown, der kan lukke computeren, sætte den i dvale, logge af og så videre helt automatisk. Hent programmet her.

Besøg også resten af vores omfattende Download-Sektion.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S