Genskab de slettede filer

Fik du slettet en fil for meget eller flyttet billederne til en mappe, du ikke fik navnet på i farten? Så husk dine bedste venner på tastaturet: CTRL + Z. De to taster kan redde meget, hvis man husker at bruge dem.

Det er rart at kunne fortryde en handling engang i mellem.

På computeren er der to gode taster, du skal huske i det daglige, for nogle gange går det lidt for hurtigt, når man arbejder på pc'en.

Der ryger måske tre sætninger i Word, et billede bliver slettet, eller man får flyttet nogle filer et helt forkert sted hen.

I stedet for at rode efter filer, du netop har slettet ved en fejl, i papirkurven, så tryk CTRL + Z, og straks bliver der gendannet kopier af de slettede filer det oprindelige sted.

For mange brugere er det sikkert meget banalt at bruge de to taster i dagligdagen, men hvis man endnu ikke har opdaget, hvad tasterne i fællesskab kan, så er det på tide.

Det skal dog nævnes, at hvis du ikke bruger papirkurven, men har indstillet til at filer bliver slettet helt med det samme, så fungerer CTRL + Z funktionen ikke i dette tilfælde.

Husk, at du kan slippe for at dobbeltklikke. Lyder det underligt? Læs mere her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S