Prøv eksperimenter i Gmail

Gmail Labs rummer nye og spændende funktioner til Googles webmail, og nu kan du frit prøve dem alle. Prøv for eksempel Gmail offline eller få flere indbakker.

Gmail Labs har hidtil været forbeholdt engelsksprogede indbakker, men nu er den eksperimentelle side af Gmail kommet til os alle.

Labs - eller Laboratorium - er, som navnet antyder, en funktion som Google bruger til at teste nye funktioner i Gmail, og du vælger selv, om du vil være forsøgsdyr.

Vil du det, skal du gå ind i din Gmail-konto, vælge 'Indstillinger' og derefter fanen 'Labs'. Her finder du en lang række eksperimenter, du kan tilføje din Gmail-konto.

Der er for eksempel muligheden for at få flere indbakker, få hurtige links, få YouTube, Picasa og Flickr-visninger i mails og ikke mindst muligheden for at bruge Gmail offline.

Da det drejer sig om at teste funktionerne, der ikke er helt færdigudviklede, er der risiko for, at funktioner kan gå ned eller forsvinde.

Går en Labs-funktion ned, og får du problemer med at komme ind i din indbakke, så brug denne smutvej: http://mail.google.com/mail/?labs=0.

Det er naturligvis på eget ansvar at prøve Google Labs.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S