Prøv eksperimenter i Gmail

Gmail Labs rummer nye og spændende funktioner til Googles webmail, og nu kan du frit prøve dem alle. Prøv for eksempel Gmail offline eller få flere indbakker.

Gmail Labs har hidtil været forbeholdt engelsksprogede indbakker, men nu er den eksperimentelle side af Gmail kommet til os alle.

Labs - eller Laboratorium - er, som navnet antyder, en funktion som Google bruger til at teste nye funktioner i Gmail, og du vælger selv, om du vil være forsøgsdyr.

Vil du det, skal du gå ind i din Gmail-konto, vælge 'Indstillinger' og derefter fanen 'Labs'. Her finder du en lang række eksperimenter, du kan tilføje din Gmail-konto.

Der er for eksempel muligheden for at få flere indbakker, få hurtige links, få YouTube, Picasa og Flickr-visninger i mails og ikke mindst muligheden for at bruge Gmail offline.

Da det drejer sig om at teste funktionerne, der ikke er helt færdigudviklede, er der risiko for, at funktioner kan gå ned eller forsvinde.

Går en Labs-funktion ned, og får du problemer med at komme ind i din indbakke, så brug denne smutvej: http://mail.google.com/mail/?labs=0.

Det er naturligvis på eget ansvar at prøve Google Labs.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen