Vind spritny Acer minibærbar

Er du fuld af gode råd, og lider du af skrivekløe? Så er det nu, du skal slå til på PC Worlds søsterside: Eksperten.dk. Her er en Acer Aspire Pro på højkant til den bedste guide.

Er du fuld af gode råd og lider du af skrivekløe? Så er det nu du skal slå til på Eksperten.dk.

Opretter du en guide på Eksperten.dk i juni eller juli måned deltager du nemlig i konkurrencen om en Acer Aspire One Pro netbook og seks Windows Home Server licenser.

Men din guide skal ikke alene være online, den skal også være god. For mens Ekspertens læsere kan stemme på guiderne, så bliver vinderne fundet af et dommerpanel bestående af Lars Jacobsen, chefredaktør på PC World og Eksperten, Michael Geertsen, CoAdmin på Eksperten, og Dan Andersen, ledende udvikler hos IDG.

Du er velkommen til at skrive flere guider, der kan indgå i konkurrencen. Men husk at dommerpanelet er på udkig efter kvalitet.

Førstepræmien er selvfølgelig netbooken fra Acer samt en licens til Windows Home Server. Anden til sjettepladsen vinder en licens til Windows Home server. Og før du kaster dig ud i skriverriet så kig lige på reglerne nedenfor. Eller se dem på Eksperten.dk.

Du kan læse guider på Eksperten.dk her.

Reglerne er få og enkle:

1. Din guide skal være på minimum, hvad der svarer til en halv A4 side med tekst. Hovedparten af guiden skal samtidig være på Eksperten, det er med andre ord ikke nok at linke til eksterne guider.

2. Emnet skal være inden for Eksperten.dk's kategorier og typiske områder. Det vil sige programmering, it generelt og forbrugerelektronik.

3. Indholdet skal være originalt. Vi vil foretage stikprøver blandt guiderne for at se efter plagiater. Snyd medfører udelukkelse af konkurrencen.

4. Du er velkommen til at redigere løbende i din guide efterhånden som du får feedback fra andre brugere eller nye og bedre ideer, men det er versionen pr. 31. juli, dommerpanelet vil tage udgangspunkt i.

...konkurrencen starter 1. juni, og vinderne får direkte besked.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S