Her er de store hackerangreb

Danske hjemmesider var i august udsat for et massivt hackerangreb. Men de politisk motiverede angreb er bare de seneste i en lang række. Se vores oversigt over de store hackerangreb her.

Ifølge EPN og DK.Cert var mange danske hjemmesider i august udsat for et storstilet hackerangreb.

Formålet med angrebet er tilsyneladende at sprede et politisk budskab på de ramte hjemmesider, hvor indholdet skiftes af hackeren.

Den slags angreb kaldes også "defacement", hvad der løseligt svarer til et slags virtuelt grafittiangreb, hvor hele eller dele af siden klistres til med slagord. Samtidig slettes oftest informationerne på hjemmesiden samtidigt.

Her er de store hackerangreb

De mange angreb er med andre ord en slags lav-intensiv cyberkrig. Og det er set flere gange før.

Her er listen over nogle af de store store politiske netangreb:

Titan Rain: I 2003 blev en række centrale servere i USA tilsyneladende ramt af koordinerede angreb, der så ud til at stamme fra Kina. Formålet og udbyttet fra angrebene er knapt så kendte, men en række centrale amerikanske servere og producenter af militært udstyr blev hacket. Læs mere om Titan Rain her.

Russiske hackere mod Estland: I 2007 besluttede esterne at flyttet et russisk krigsmindesmærke. Det blev den udløsende faktor for en række uroligheder, der baserede sig på flere års spændinger omkring det russisktalende mindretals position i de baltiske lande. Undervejs blev adskillige estiske hjemmeside for banker, regeringskontorer og medier lagt ned. Læs mere om angrebet her.

Georgien, Rusland og hackerne: Da der i august 2008 udbrød krig mellem Rusland og Georgien, blev de fysiske angreb fulgt op af cyberangreb. Tilsyneladende blev servere på begge sider ramt, så mens Rusland gik sejrigt ud af konflikten, er det digitale regnskab mere lige.

Danmark og Muhammedkrisen: Det er dog ikke kun de store internationale begivenheder, som kan fremkalde angreb. Også Dannark blev ramt i 2006 i forbindelse med Muhammedkrisen, udløst af de famøse tegninger i Jyllands-Posten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job