Nokia erkender strømproblemer i iPhone-dræber

Flere eksemplarer af Nokias nye smartphone-flagskib N8 har enten problemer med at tænde eller slukke.

Artikel top billede

Nokias N8-telefoner skal tage kampen op med Android- og iOS-platformen. Men blot få uger efter lanceringen, er der strømproblemer med flere N8'ere.

Den finske mobilgigant Nokia har hårdt brug for en iPhone-dræber og Android-knuser, fordi finnerne er ved at blive sejlet bag om førerflåden på det tilspidsede smartphone-marked.
 
Derfor er det ikke de bedste nyheder, at selskabets nye smartphone-flagskib, N8, først fik skubbet lanceringsdatoen to gange, og nu er blevet ramt af strømproblemer på enkelte enheder, der ikke vil tænde eller slukke. 
  
Det erkender Nokias executive vice president Niklas Savander over for netmediet Slashgear.
 
"Når man ser på det samlede antal N8'ere, så er det kun et lille antal, der er ramt. Men for den enkelte person, hvor strømmen ikke virker, er det selvfølgelig irriterende [...] De kunder kan kontakte vores kundeservice, fordi fejlen er dækket af vores standardgaranti," forklarer Niklas Savander til Slashgear. 
  
Skal indhente det forsømte
I lighed med Apples famøse antenneproblemer på iPhonen, er Nokias strømfejl næppe noget, der giver begejstring på direktørgangene.
 
For modsat Apples succeshistorie med iPhonen, så har Nokia seriøst brug for vind i sejlene
  
Det skyldes, at Nokias Symbian-baserede smartphones, hvor N8 er det seneste skud på stammen, har tabt store markedsandele i de seneste år.
 
Symbian-platformen havde således i 2008 en markedsandel på 52,4 procent. I dag er den skrumpet ind til 41,2 procent ifølge Gartner.
 
Til sammenligning viser en Gartner-optælling over andet kvartal, at Android nu er oppe på en markedsandel på 17,2 procent, mens Apples iOS ligger på 14,2 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos