Nokia erkender strømproblemer i iPhone-dræber

Flere eksemplarer af Nokias nye smartphone-flagskib N8 har enten problemer med at tænde eller slukke.

Artikel top billede

Nokias N8-telefoner skal tage kampen op med Android- og iOS-platformen. Men blot få uger efter lanceringen, er der strømproblemer med flere N8'ere.

Den finske mobilgigant Nokia har hårdt brug for en iPhone-dræber og Android-knuser, fordi finnerne er ved at blive sejlet bag om førerflåden på det tilspidsede smartphone-marked.
 
Derfor er det ikke de bedste nyheder, at selskabets nye smartphone-flagskib, N8, først fik skubbet lanceringsdatoen to gange, og nu er blevet ramt af strømproblemer på enkelte enheder, der ikke vil tænde eller slukke. 
  
Det erkender Nokias executive vice president Niklas Savander over for netmediet Slashgear.
 
"Når man ser på det samlede antal N8'ere, så er det kun et lille antal, der er ramt. Men for den enkelte person, hvor strømmen ikke virker, er det selvfølgelig irriterende [...] De kunder kan kontakte vores kundeservice, fordi fejlen er dækket af vores standardgaranti," forklarer Niklas Savander til Slashgear. 
  
Skal indhente det forsømte
I lighed med Apples famøse antenneproblemer på iPhonen, er Nokias strømfejl næppe noget, der giver begejstring på direktørgangene.
 
For modsat Apples succeshistorie med iPhonen, så har Nokia seriøst brug for vind i sejlene
  
Det skyldes, at Nokias Symbian-baserede smartphones, hvor N8 er det seneste skud på stammen, har tabt store markedsandele i de seneste år.
 
Symbian-platformen havde således i 2008 en markedsandel på 52,4 procent. I dag er den skrumpet ind til 41,2 procent ifølge Gartner.
 
Til sammenligning viser en Gartner-optælling over andet kvartal, at Android nu er oppe på en markedsandel på 17,2 procent, mens Apples iOS ligger på 14,2 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S