Udenlandske ph.d.'ere: Derfor valgte vi it i Danmark

To udenlandske it-ph.d.-studerende har kontante argumenter for at forske i Danmark, selv om det yndige land med brede bøge også virker fremmedfjendsk.

Artikel top billede

Danmark tiltrækker mange udenlandske it-ph.d.-studerende, og det skyldes lønnen, faglig tryghed og en praktisk tilgang til teorien.

Sådan lyder argumenterne i hvert fald fra to udenlandske ph.d.-studerende, når de fremhæver fordelene ved deres forskerstillinger på IT-Universitetet i København.

Guten Tag til Rolf-Helge Pfeiffer og buon giorno til Paolo Burelli, som er blandt de 48 udenlandske ph.d.-studerende, der til daglig studerer sammen med 16 danske ph.d.'ere på Amager-universitetet.

Godt med kroner

"Jeg er i Danmark, fordi jeg fandt en passende uddannelse og supervisor her, men også fordi Danmark i lighed med resten af Skandinavien investerer mere i uddannelser i forhold til Tyskland," forklarer tyske Rolf-Helge Pfeiffer, som har studeret halvandet år i Danmark ud af i alt fire.

Han forklarer, at han som ph.d.-studerende i Danmark får udbetalt omkring 11.000 kroner efter skat i de første to år. Derfor har han nogenlunde økonomisk frihed til at fordybe sig i sin forskning af værktøjer til komponent-orienteret software.

"Mange af mine venner i Tyskland, der er ph.d.-studerende på it-linjer, må udover undervisningen også udvikle applikationer til selskaber, der ikke har noget med deres ph.d.-studie at gøre bare for at overleve," forklarer Rolf-Helge Pfeiffer.

Han fortæller, at tyske ph.d.-studerende uden firma-sponsor bruger meget administrationstid på at søge om penge til køb af studierejser og basalt udstyr som en computer.

"Jeg var ret overrasket, da jeg startede første dag på ITU, og der stod en computer klar på mit bord. Den slags er jeg ikke vant til hjemmefra," lyder det fra Rolf-Helge Pfeiffer.

Matematikken halter hertillands

Også italieneren Paolo Burelli, der er i gang med en tre-årig ph.d.uddannelse inden for computerspil, hæfter sig ved de høje ph.d.-lønninger i Danmark sammenlignet med Støvlehjemlandet.

"I Danmark er jeg ansat med en løn på omkring 2.000 euro. I Italien ville jeg være en studerende med omkring 1.000 euro om måneden. Desuden er skandinaver gode til engelsk, hvilket gør det nemmere at studere i Danmark," forklarer han.

Paolo Burelli valgte også IT-Universitetet på grund af institutionens spil-uddannelser og er godt tilfreds.

Men han har dog også stødt ind i nogle praktiske problemer undervejs.

"Det er svært at lære dansk, og det er lidt af en hæmsko. Derudover har danske it-studerende visse mangler i basale matematikfærdigheder," forklarer Paolo Burelli.

"Men modsat eksempelvis i Italien, så er man i Danmark ikke bange for at undervise i den nyeste teori og implementere en høj grad af praktik i uddannelsesforløbet," tilføjer han.

Danmark er rart og fremmedhadet hersker

Begge ph.d.-studerende fra EU fortæller, at overgangen til danske forhold var overskuelig på grund af Unionen.

Og de overvejer begge kraftigt at blive i Danmark efter endt studieforløb, fordi det lille land uden høje bjerge føles rart og har en aktiv it-industri.

"Det kan godt være, at spil-industrien i Danmark er presset lige nu, men der er trods alt en industri. Og sammenlignet med mange andre lande, så er arbejdsløsheden i Danmark relativ lav," forklarer Paolo Burelli, der gerne vil fortsætte som forsker eller kaste sig over et job som udvikler i et computerspilsfirma, når han er færdig med sit ph.d.-forløb.

Rolf-Helge Pfeiffer har også fremtidsplanen parat.

"Jeg vil gerne fortsætte som forsker, og det kan måske godt blive lidt svært i Danmark, da der trods alt er et rimelig begrænset udvalg af universiteter med it-uddannelser," tænker han højt.

Danmark virker fremmedfjendsk

Tyskeren føler sig ganske godt tilpas i Danmark.

Han mærker dog en stigende frustration, efter han er begyndt at forstå artiklerne i de danske aviser.

"Om jeg bliver her, når jeg er færdig, kommer i høj grad an på, hvem der sidder i regeringen til den tid," siger Rolf-Helge Pfeiffer og fortsætter:

"Det virker som om den nuværende regering spiller på to heste: På den ene side vil man gerne tiltrække højtuddannet udenlandsk arbejdskraft, og samtidig er diskursen i medierne og blandt politikerne meget fremmedfjendsk med strikse immigrationsregler. Hvor er de politikere, som hylder indvandringen?" spørger Rolf-Helge Pfeiffer.

Paolo Burelli skal til januar i gang med et dansk-kursus for tredje gang, og italieneren slår ud med armene over en eventuel fremmedfjendsk stemning i Danmark.

"Jeg er en rimelig rig EU-borger, og jeg har derfor ikke oplevet de store problemer med at komme herop."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S