EU og USA vil udarbejde fælles privacy-regler

EU og USA i gang med fælles aftale om beskyttelse af personlige oplysninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU's justitsministre er blevet enige om at arbejde frem mod en aftale med USA angående personlig databeskyttelse.

Det sker efter to kontroversielle aftaler om videregivelse af europæiske borgeres bankoplysninger og information om deres rejser med luftfart er blevet indgået i løbet af de seneste måneder.

De to aftaler ved navn Terrorist Finance Tracking Program og Passenger Name Records har fremhævet forskellene mellem EU og USA.

Justitsministrene sigter efter at indgå en aftale, der giver et sammenhængende og harmoniseret sæt af standarder for databeskyttelse.

De tæller principper om dataminimering, minimale dataopbevaringsperioder, afgrænsninger af anvendelsesområder samt uafhængigt tilsyn.

Underlægges regler

Selv om aftalen ikke vil give juridisk grundlag for nye overførsler af personfølsomme data, så vil enhver efterfølgende aftale være underlagt dens regler.

EU-kommissær for retlige anliggender, Viviane Reding, vil mødes med sine amerikanske kolleger i Washington, D.C. i løbet af denne uge for at kickstarte forhandlingerne på vegne af Europa-Kommissionen.

Mandatet bakkes op af Europa-Parlamentet, der ikke er involveret i formuleringen af selve teksten, men som skal give den endelige godkendelse.

Medlemmer af parlamentet har opfordret Europa-Kommissionen til at sørge for, at enhver dataoverførsel fra EU til USA vil overholde europæernes borgerrettigheder.

En foreløbig SWIFT-aftale tidligere i år blev blokeret af medlemmer af Europa-Parlamentet på grund af bekymringer om, at EU's borgeres ret til privatliv ikke ville være ordentligt beskyttet. En ændret aftale er blevet indgået for at tilgodese disse kritikpunkter.

Medlemmer af parlamentet heriblandt dets borgerrettighedskomite støtter de nye planer, på den betingelse at de overholder EU's eksisterende regler om databeskyttelse såsom individets retsgyldige rettigheder, administrativ og juridisk oprejsning og indeholder en paragraf mod diskrimination.
Generaldirektoratet for retlige og indre anliggender, som i fredags gav grønt lys til at indlede forhandlingerne om en ny EU-USA-aftale, består af repræsentanter fra EU's medlemslande.

På trods af flertalsgodkendelsen ved mødet er visse lande dog stadig ikke overbeviste. Diplomater fra Storbritannien, Tjekkiet, Sverige og Tyskland søger angiveligt indflydelse på aftalens vilkår.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job