EU og USA vil udarbejde fælles privacy-regler

EU og USA i gang med fælles aftale om beskyttelse af personlige oplysninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU's justitsministre er blevet enige om at arbejde frem mod en aftale med USA angående personlig databeskyttelse.

Det sker efter to kontroversielle aftaler om videregivelse af europæiske borgeres bankoplysninger og information om deres rejser med luftfart er blevet indgået i løbet af de seneste måneder.

De to aftaler ved navn Terrorist Finance Tracking Program og Passenger Name Records har fremhævet forskellene mellem EU og USA.

Justitsministrene sigter efter at indgå en aftale, der giver et sammenhængende og harmoniseret sæt af standarder for databeskyttelse.

De tæller principper om dataminimering, minimale dataopbevaringsperioder, afgrænsninger af anvendelsesområder samt uafhængigt tilsyn.

Underlægges regler

Selv om aftalen ikke vil give juridisk grundlag for nye overførsler af personfølsomme data, så vil enhver efterfølgende aftale være underlagt dens regler.

EU-kommissær for retlige anliggender, Viviane Reding, vil mødes med sine amerikanske kolleger i Washington, D.C. i løbet af denne uge for at kickstarte forhandlingerne på vegne af Europa-Kommissionen.

Mandatet bakkes op af Europa-Parlamentet, der ikke er involveret i formuleringen af selve teksten, men som skal give den endelige godkendelse.

Medlemmer af parlamentet har opfordret Europa-Kommissionen til at sørge for, at enhver dataoverførsel fra EU til USA vil overholde europæernes borgerrettigheder.

En foreløbig SWIFT-aftale tidligere i år blev blokeret af medlemmer af Europa-Parlamentet på grund af bekymringer om, at EU's borgeres ret til privatliv ikke ville være ordentligt beskyttet. En ændret aftale er blevet indgået for at tilgodese disse kritikpunkter.

Medlemmer af parlamentet heriblandt dets borgerrettighedskomite støtter de nye planer, på den betingelse at de overholder EU's eksisterende regler om databeskyttelse såsom individets retsgyldige rettigheder, administrativ og juridisk oprejsning og indeholder en paragraf mod diskrimination.
Generaldirektoratet for retlige og indre anliggender, som i fredags gav grønt lys til at indlede forhandlingerne om en ny EU-USA-aftale, består af repræsentanter fra EU's medlemslande.

På trods af flertalsgodkendelsen ved mødet er visse lande dog stadig ikke overbeviste. Diplomater fra Storbritannien, Tjekkiet, Sverige og Tyskland søger angiveligt indflydelse på aftalens vilkår.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S