Artikel top billede

Prøvekørt: LG's Smart TV er rigtig smart

2011 bliver året, hvor vores stuealtre for alvor får en hi-tech overhaling. LG har fat i det helt rigtige med firmaets nye Smart TV-modeller.

Vi har i lang tid hørt snak om, at vores fladskærme i stuen ville blive udstyret med applikationer, internetadgang og spændende indholdstjenester.

Lad os bare sige, at tilbuddene indtil nu har været mindre end imponerende, men det vil alt sammen ændre sig med nogle af de 2011-modeller, der rammer butikshylderne om kort tid.
 
Koreanske LG var stærkt repræsenteret på CES 2011-messen med sin nye serie af Smart TV, og vi fik mulighed for at lege lidt med de brandvarme prototyper, der efterlod et særdeles positivt aftryk på vores nethinder.
 
Hos LG har man nemlig endelig erkendt, at det ikke er nok blot at introducere ny teknologi og nye muligheder. Man er også nødt til at gøre det brugervenligt og intuitivt, og firmaets Smart TV byder på en helt anden og forfriskende oplevelse i forhold til, hvad vi ellers er vant til.

Bevægelsesfølsom remote eller din smartphone

Koreanerne har genopfundet brugergrænsefladen på sine skærme og samlet alle de nye funktoner i en overskuelig Smart TV-portal, som du navigerer med en bevægelsesfølsom fjernbetjening, der fungerer lidt á la wiimoten til Nintendo Wii.

Du styrer en mus på skærmen med dine håndbevægelser, og det var nemt at skifte mellem de forskellige muligheder som at tjekke Facebook, se YouTube-videoer eller streame delt indhold på netværket.
 
Når LG's Smart TV ryger ud i Danmark, kommer de også med adgang til on-demand-tjenester til musik og video, eksempelvis SF Anytime og Viasat OnDemand. Vi har hørt snak i krogene om, at der også kommer understøttelse for TV2 Sputnik.
 
De nye smarte skærme kan også afspille indhold fra din smartphone via DLNA-teknologien, eksempelvis film, musik og fotos, og installerer du LG's egen app, kan du endda forvandle din mobil til en fjernbetjening, der har fuld kontrol med stuealtret.
 
LG fortæller, at man er klar over, at det er vigtigt med masser af både internationalt og lokalt tilpasset indhold, og at man hele tiden vil tilføje og udvide tjenesterne specielt til det danske marked.
 
De første Smart TV-modeller forventes ude i butikkerne til april.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere