Artikel top billede

EU: Nu skal alle it-chefer have ens retningslinjer

Nyt EU-støttet projekt skal etablere best practice for europæiske it-chefer.

Computerworld News Service: I løbet af de kommende uger vil it-chefer over hele Europa modtage et spørgeskema som en del af videnskabeligt projekt støttet af Europa-Kommissionen, der gerne vil skabe guidelines for best it-practice.

The Innovation Value Institute (IVI) på Maynooth University i Irland blev i sidste måned tildelt knap 2,3 millioner kroner til at gennemføre projektet, der er rettet mod at styrke og professionalisere it-medarbejdernes rolle i europæiske virksomheder, i den offentlige sektor og i akademiske organisationer. 

Som en del af projektet vil IVI forsøge at etablere et europæisk træningsprogram for it-chefer.

"I mange organisationer er it-afdelingen stadig en nichespiller - en udbyder af supporttjenester snarere end en del af beslutningsprocessen. Det er et globalt problem og en uholdbar situation for en succesfuld, moderne organisation," siger direktør for IVI, Martin Curley.

"Vi ved, at en af barriererne for informations- og kommunikations-teknologierne er manglen på en åbenlys karrierestruktur. Der er ikke noget fælles sprog til at beskrive professionelle kvalifikationer og kompetencer, og der er ikke nogen almen metode til måling af de færdigheder, ligesom der heller ikke eksisterer et fælles framework, der i tilstrækkelig grad kan sikre og genkende dem," siger Stephen McLaughlin, der er leder for research og udvikling hos IVI.

IVI blev oprettet i 2006 som et joint venture mellem Intel, The Boston Consulting Group og NUI Maynooth for at tage hånd om problemet med organisationer, der "skyder i blinde", når det handler om it-investeringer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere