Banker underkender NemID for at holde på kunderne

Sikker digital id vil give mulighed for øget konkurence på bankmarkedet. Derfor anerkender finansbranchen ikke NemID som sikker, mener John Norden fra Mybanker.dk.

Artikel top billede

Når danske banker og pengeinstitutter ikke anerkender NemID som sikker digital identifikation af borgerne, skyldes det, at finansbranchen vil forhindre digitalisering af bankskifte, som kan medvirke til en markant øget konkurrence på bankmarkedet.

"Det er alene af konkurrencehensyn, at man ikke ønsker at gøre det nemt for forbrugeren at skifte bank."

Det siger John Norden fra Mybanker.dk, der har som mission at skabe mere gennemsigtighed og større konkurrence på bankmarkedet.

Bremser digitalisering

Han mener, at danskere med en sikker digital identifikation som eksempelvis NemID langt hurtigere og nemmere ville kunne skifte bank, fordi processen så bliver digitaliseret, og borgerne undgår de besværlige fotokopier og konvolutter.
 
"Brug af NemID eller Digital Signatur ville gøre det langt nemmere at skifte bank, og dermed ville konkurrencen blive langt stærkere."
 
Et scenarie, som bankerne ifølge John Norden ikke har interesse i, heller ikke selvom de kunne spare enorme summer på administration.

I stedet ønsker finansbranchen at gøre det så besværligt som muligt for kunderne at skifte bank, mener han. 
 
"Hvorfor vil man ikke acceptere NemID, når det er præcis det, man bruger til at komme ind på sin egen konto og flytte penge?" spørger han.
 
Han peger på, at hvis finansbranchen gør det nemt for befolkningen at skifte bank ved computeren, efter at have fundet det bedste tilbud, så risikerer pengeinstitutterne at havne i en skærpet pris-konkurrence. 

"Det er klart, at der sidder nogle interessenter, som ikke ønsker at gøre det nemt for folk at flytte pengeinstitut. Derved kan man hæmme konkurrencen," siger John Norden.  
  
Hvad sker der mellem to danske banker 
Midlet er ifølge John Norden bankernes manglende anerkendelse af, at NemID opfylder kravene til sikker identifikation i forhold til den såkaldte hvidvasklov, hvilket IT- og Telestyrelsens ellers har garanteret.   
 
I praksis er resultatet, at 100.000 kroner, som i forbindelse med et bankskifte skal flyttes fra den ene danske bank til den anden, mister status som "rene" penge. Dermed skal kunden over for den nye bank igen identificere sig med papirkopier af kørekort eller personligt fremmøde, forklarer John Norden.
 
"Hvis bankerne ville, så kunne de jo nemt aftale, at penge fra den ene danske konto til en anden ikke skiftede status. Pengenes er jo ikke blevet mere sorte af at skulle over i en anden bank," siger John Norden.

Ikke svært at skifte bank

Hos Finansrådet siger kontorchef Marianne Mosbæk, at den manglende anderkendelse af NemID som digital identifikation intet har med konkurrence at gøre.

I stedet sker opbevaringen af legitimation på baggrund af hvidvaskloven, som indeholder krav om, at bankerne skal kunne dokumentere borgernes oprindelige legitimation, hvis Finanstilsynet eller Bagmandspolitiet beder om at se materialet.
Samtidig mener hun ikke, at det er helt så indviklet at skifte bank, som John Norden fremfører.

"Hvis du ønsker at skifte bank, så går du ned i den nye bank, og så ordner de det hele for dig. Så det er ikke fordi, at vi på nogen måde ønsker at gøre det besværligt," siger Marianne Mosbæk.  

Læs også:
NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier
 
NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS