Banker underkender NemID for at holde på kunderne

Sikker digital id vil give mulighed for øget konkurence på bankmarkedet. Derfor anerkender finansbranchen ikke NemID som sikker, mener John Norden fra Mybanker.dk.

Artikel top billede

Når danske banker og pengeinstitutter ikke anerkender NemID som sikker digital identifikation af borgerne, skyldes det, at finansbranchen vil forhindre digitalisering af bankskifte, som kan medvirke til en markant øget konkurrence på bankmarkedet.

"Det er alene af konkurrencehensyn, at man ikke ønsker at gøre det nemt for forbrugeren at skifte bank."

Det siger John Norden fra Mybanker.dk, der har som mission at skabe mere gennemsigtighed og større konkurrence på bankmarkedet.

Bremser digitalisering

Han mener, at danskere med en sikker digital identifikation som eksempelvis NemID langt hurtigere og nemmere ville kunne skifte bank, fordi processen så bliver digitaliseret, og borgerne undgår de besværlige fotokopier og konvolutter.
 
"Brug af NemID eller Digital Signatur ville gøre det langt nemmere at skifte bank, og dermed ville konkurrencen blive langt stærkere."
 
Et scenarie, som bankerne ifølge John Norden ikke har interesse i, heller ikke selvom de kunne spare enorme summer på administration.

I stedet ønsker finansbranchen at gøre det så besværligt som muligt for kunderne at skifte bank, mener han. 
 
"Hvorfor vil man ikke acceptere NemID, når det er præcis det, man bruger til at komme ind på sin egen konto og flytte penge?" spørger han.
 
Han peger på, at hvis finansbranchen gør det nemt for befolkningen at skifte bank ved computeren, efter at have fundet det bedste tilbud, så risikerer pengeinstitutterne at havne i en skærpet pris-konkurrence. 

"Det er klart, at der sidder nogle interessenter, som ikke ønsker at gøre det nemt for folk at flytte pengeinstitut. Derved kan man hæmme konkurrencen," siger John Norden.  
  
Hvad sker der mellem to danske banker 
Midlet er ifølge John Norden bankernes manglende anerkendelse af, at NemID opfylder kravene til sikker identifikation i forhold til den såkaldte hvidvasklov, hvilket IT- og Telestyrelsens ellers har garanteret.   
 
I praksis er resultatet, at 100.000 kroner, som i forbindelse med et bankskifte skal flyttes fra den ene danske bank til den anden, mister status som "rene" penge. Dermed skal kunden over for den nye bank igen identificere sig med papirkopier af kørekort eller personligt fremmøde, forklarer John Norden.
 
"Hvis bankerne ville, så kunne de jo nemt aftale, at penge fra den ene danske konto til en anden ikke skiftede status. Pengenes er jo ikke blevet mere sorte af at skulle over i en anden bank," siger John Norden.

Ikke svært at skifte bank

Hos Finansrådet siger kontorchef Marianne Mosbæk, at den manglende anderkendelse af NemID som digital identifikation intet har med konkurrence at gøre.

I stedet sker opbevaringen af legitimation på baggrund af hvidvaskloven, som indeholder krav om, at bankerne skal kunne dokumentere borgernes oprindelige legitimation, hvis Finanstilsynet eller Bagmandspolitiet beder om at se materialet.
Samtidig mener hun ikke, at det er helt så indviklet at skifte bank, som John Norden fremfører.

"Hvis du ønsker at skifte bank, så går du ned i den nye bank, og så ordner de det hele for dig. Så det er ikke fordi, at vi på nogen måde ønsker at gøre det besværligt," siger Marianne Mosbæk.  

Læs også:
NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier
 
NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Finansrådet: Derfor halter NemID's sikkerhed

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job