50 virksomheder ramt af Epsilons sikkerhedsbrud

Omkring 50 virksomheder er blevet påvirket af et større sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive. Se listen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter et stort sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive har en del amerikanske virksomhederne advaret deres kunder mod e-mail-angreb.

Epsilon fortalte om hændelsen første gang fredag, hvor selskabet oplyste, at nogen var trængt ind i systemet og havde hentet e-mail-adresser og navne tilhørende en del af virksomhedens kunder.

Men det stod ikke umiddelbart klart, hvor mange af virksomhedens 2.500 kunder, der var blevet ramt.

Epsilon er fortsat forholdsvis tavs omkring sagen, men giver nu et mere klart billede af hvor mange virksomheder, der er blevet ramt.

I en kort meddelelse på sin egen hjemmeside fortæller Epsilon, at "omkring to procent af det samlede kundetal - omkring 50 virksomheder - er blevet ramt".

Kunderne til en del af de virksomheder, som inkluderer Target, Citigroup, Tivo og Walgreens, vågnede mandag op til e-mails med advarsler om, at deres e-mail-adresse var blevet stjålet, og at spam eller ondsindede beskeder kunne være på vej i deres retning. Men indtil videre nægter Epsilon at udlevere en samlet liste over påvirkede virksomheder.

40 milliarder beskeder

Virksomheder betaler Epsilon for at udsende mere end 40 milliarder beskeder årligt på deres vegne.

Millioner af adresser menes stjålet, og problemet kan vise sig at være meget værre, end mange tror, siger sikkerhedseksperter.

Når bedragere kender både offerets navn og e-mail-adresse, og navnene på de virksomheder som offeret handler med, så vil de nemlig i langt højere grad være i stand til at skabe målrettede såkaldte "spear-phishing"-angreb, som forsøger at få ofrene til at afsløre interessante detaljer om sig selv, for eksempel passwords eller kontonumre.

"Folk nedtoner det ved at sige, at 'i det mindste fik de ikke fat i økonomiske informationer'. Det er selvfølgelig også rigtigt, men de fik altså fat i oplysninger, der muligvis kan give dem adgang til økonomiske informationer (i et phishing-angreb, red.)," advarer Neil Schwartzman, der er leder af forbrugergruppen Coalition Against Unsolicited Commercial Email, som er baseret i Montreal.

IDG News Service har fået bekræftet, at følgende virksomheder har advaret kunder imod sikkerhedsbruddet.

Eftersom Epsilon oftest beskæftiger sig med forretningsdelen af virksomhederne, er det ikke alle, som gør forretninger med de nævnte selskaber, der har fået deres e-mail-adresser stjålet.

AbeBooks
Ameriprise Financial
Barclays Bank
Best Buy
Brookstone
Citibank
Disney Destinations
Hilton Worldwide
JP Morgan Chase
Kroger
Lacoste
Marriott International
McKinsey Quarterly
New York & Company
Robert Half
Target
Tivo
US Bank
Walgreens

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S