50 virksomheder ramt af Epsilons sikkerhedsbrud

Omkring 50 virksomheder er blevet påvirket af et større sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive. Se listen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter et stort sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive har en del amerikanske virksomhederne advaret deres kunder mod e-mail-angreb.

Epsilon fortalte om hændelsen første gang fredag, hvor selskabet oplyste, at nogen var trængt ind i systemet og havde hentet e-mail-adresser og navne tilhørende en del af virksomhedens kunder.

Men det stod ikke umiddelbart klart, hvor mange af virksomhedens 2.500 kunder, der var blevet ramt.

Epsilon er fortsat forholdsvis tavs omkring sagen, men giver nu et mere klart billede af hvor mange virksomheder, der er blevet ramt.

I en kort meddelelse på sin egen hjemmeside fortæller Epsilon, at "omkring to procent af det samlede kundetal - omkring 50 virksomheder - er blevet ramt".

Kunderne til en del af de virksomheder, som inkluderer Target, Citigroup, Tivo og Walgreens, vågnede mandag op til e-mails med advarsler om, at deres e-mail-adresse var blevet stjålet, og at spam eller ondsindede beskeder kunne være på vej i deres retning. Men indtil videre nægter Epsilon at udlevere en samlet liste over påvirkede virksomheder.

40 milliarder beskeder

Virksomheder betaler Epsilon for at udsende mere end 40 milliarder beskeder årligt på deres vegne.

Millioner af adresser menes stjålet, og problemet kan vise sig at være meget værre, end mange tror, siger sikkerhedseksperter.

Når bedragere kender både offerets navn og e-mail-adresse, og navnene på de virksomheder som offeret handler med, så vil de nemlig i langt højere grad være i stand til at skabe målrettede såkaldte "spear-phishing"-angreb, som forsøger at få ofrene til at afsløre interessante detaljer om sig selv, for eksempel passwords eller kontonumre.

"Folk nedtoner det ved at sige, at 'i det mindste fik de ikke fat i økonomiske informationer'. Det er selvfølgelig også rigtigt, men de fik altså fat i oplysninger, der muligvis kan give dem adgang til økonomiske informationer (i et phishing-angreb, red.)," advarer Neil Schwartzman, der er leder af forbrugergruppen Coalition Against Unsolicited Commercial Email, som er baseret i Montreal.

IDG News Service har fået bekræftet, at følgende virksomheder har advaret kunder imod sikkerhedsbruddet.

Eftersom Epsilon oftest beskæftiger sig med forretningsdelen af virksomhederne, er det ikke alle, som gør forretninger med de nævnte selskaber, der har fået deres e-mail-adresser stjålet.

AbeBooks
Ameriprise Financial
Barclays Bank
Best Buy
Brookstone
Citibank
Disney Destinations
Hilton Worldwide
JP Morgan Chase
Kroger
Lacoste
Marriott International
McKinsey Quarterly
New York & Company
Robert Half
Target
Tivo
US Bank
Walgreens

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S