50 virksomheder ramt af Epsilons sikkerhedsbrud

Omkring 50 virksomheder er blevet påvirket af et større sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive. Se listen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter et stort sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive har en del amerikanske virksomhederne advaret deres kunder mod e-mail-angreb.

Epsilon fortalte om hændelsen første gang fredag, hvor selskabet oplyste, at nogen var trængt ind i systemet og havde hentet e-mail-adresser og navne tilhørende en del af virksomhedens kunder.

Men det stod ikke umiddelbart klart, hvor mange af virksomhedens 2.500 kunder, der var blevet ramt.

Epsilon er fortsat forholdsvis tavs omkring sagen, men giver nu et mere klart billede af hvor mange virksomheder, der er blevet ramt.

I en kort meddelelse på sin egen hjemmeside fortæller Epsilon, at "omkring to procent af det samlede kundetal - omkring 50 virksomheder - er blevet ramt".

Kunderne til en del af de virksomheder, som inkluderer Target, Citigroup, Tivo og Walgreens, vågnede mandag op til e-mails med advarsler om, at deres e-mail-adresse var blevet stjålet, og at spam eller ondsindede beskeder kunne være på vej i deres retning. Men indtil videre nægter Epsilon at udlevere en samlet liste over påvirkede virksomheder.

40 milliarder beskeder

Virksomheder betaler Epsilon for at udsende mere end 40 milliarder beskeder årligt på deres vegne.

Millioner af adresser menes stjålet, og problemet kan vise sig at være meget værre, end mange tror, siger sikkerhedseksperter.

Når bedragere kender både offerets navn og e-mail-adresse, og navnene på de virksomheder som offeret handler med, så vil de nemlig i langt højere grad være i stand til at skabe målrettede såkaldte "spear-phishing"-angreb, som forsøger at få ofrene til at afsløre interessante detaljer om sig selv, for eksempel passwords eller kontonumre.

"Folk nedtoner det ved at sige, at 'i det mindste fik de ikke fat i økonomiske informationer'. Det er selvfølgelig også rigtigt, men de fik altså fat i oplysninger, der muligvis kan give dem adgang til økonomiske informationer (i et phishing-angreb, red.)," advarer Neil Schwartzman, der er leder af forbrugergruppen Coalition Against Unsolicited Commercial Email, som er baseret i Montreal.

IDG News Service har fået bekræftet, at følgende virksomheder har advaret kunder imod sikkerhedsbruddet.

Eftersom Epsilon oftest beskæftiger sig med forretningsdelen af virksomhederne, er det ikke alle, som gør forretninger med de nævnte selskaber, der har fået deres e-mail-adresser stjålet.

AbeBooks
Ameriprise Financial
Barclays Bank
Best Buy
Brookstone
Citibank
Disney Destinations
Hilton Worldwide
JP Morgan Chase
Kroger
Lacoste
Marriott International
McKinsey Quarterly
New York & Company
Robert Half
Target
Tivo
US Bank
Walgreens

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job