50 virksomheder ramt af Epsilons sikkerhedsbrud

Omkring 50 virksomheder er blevet påvirket af et større sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive. Se listen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter et stort sikkerhedsbrud hos e-mail-udbyderen Epsilon Interactive har en del amerikanske virksomhederne advaret deres kunder mod e-mail-angreb.

Epsilon fortalte om hændelsen første gang fredag, hvor selskabet oplyste, at nogen var trængt ind i systemet og havde hentet e-mail-adresser og navne tilhørende en del af virksomhedens kunder.

Men det stod ikke umiddelbart klart, hvor mange af virksomhedens 2.500 kunder, der var blevet ramt.

Epsilon er fortsat forholdsvis tavs omkring sagen, men giver nu et mere klart billede af hvor mange virksomheder, der er blevet ramt.

I en kort meddelelse på sin egen hjemmeside fortæller Epsilon, at "omkring to procent af det samlede kundetal - omkring 50 virksomheder - er blevet ramt".

Kunderne til en del af de virksomheder, som inkluderer Target, Citigroup, Tivo og Walgreens, vågnede mandag op til e-mails med advarsler om, at deres e-mail-adresse var blevet stjålet, og at spam eller ondsindede beskeder kunne være på vej i deres retning. Men indtil videre nægter Epsilon at udlevere en samlet liste over påvirkede virksomheder.

40 milliarder beskeder

Virksomheder betaler Epsilon for at udsende mere end 40 milliarder beskeder årligt på deres vegne.

Millioner af adresser menes stjålet, og problemet kan vise sig at være meget værre, end mange tror, siger sikkerhedseksperter.

Når bedragere kender både offerets navn og e-mail-adresse, og navnene på de virksomheder som offeret handler med, så vil de nemlig i langt højere grad være i stand til at skabe målrettede såkaldte "spear-phishing"-angreb, som forsøger at få ofrene til at afsløre interessante detaljer om sig selv, for eksempel passwords eller kontonumre.

"Folk nedtoner det ved at sige, at 'i det mindste fik de ikke fat i økonomiske informationer'. Det er selvfølgelig også rigtigt, men de fik altså fat i oplysninger, der muligvis kan give dem adgang til økonomiske informationer (i et phishing-angreb, red.)," advarer Neil Schwartzman, der er leder af forbrugergruppen Coalition Against Unsolicited Commercial Email, som er baseret i Montreal.

IDG News Service har fået bekræftet, at følgende virksomheder har advaret kunder imod sikkerhedsbruddet.

Eftersom Epsilon oftest beskæftiger sig med forretningsdelen af virksomhederne, er det ikke alle, som gør forretninger med de nævnte selskaber, der har fået deres e-mail-adresser stjålet.

AbeBooks
Ameriprise Financial
Barclays Bank
Best Buy
Brookstone
Citibank
Disney Destinations
Hilton Worldwide
JP Morgan Chase
Kroger
Lacoste
Marriott International
McKinsey Quarterly
New York & Company
Robert Half
Target
Tivo
US Bank
Walgreens

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job