Her er nogle af de nye finter i Photoshop

Adobe er på vej med en ny version af Photoshop, der er udstyret med imponerende muligheder for billedmanipulation. Se her hvor let du nu tryller med dine fotos.

I midten af april vil Adobe officielt lancere Photoshop CS 5, der er den nyeste version af verdens mest udbredte program til billedbehandling.

Men allerede nu er nogle af de nye funktioner afsløret, og en af de mest interessante er Content Aware Fill.

Kendere af Photoshop vil vide, at funktionen med det lignende navn, Content Aware Scale, var en af de store nyheder i den tidligere version, CS4.

Den gjorde det muligt at trække i et billede og automatisk tilføje ekstra pixels med eksempelvis blå himmel og skyer, uden at billedet blev skævvredet. Læs mere om funktionen her.

Med den nye funktion, Content Aware Fill, gør Adobe nu billedbehandlingen endnu mere let, selv om du skal foretage avancerede billedmanipulationer.

Content Aware Fill er et intelligent stykke værktøj, der kan bruges til at fjerne ting fra et foto. Tidligere kunne du også sagtens gøre det med eksempelvis Spot Healing Brush Tool, men det var ikke altid, at resultatet blev helt vellykket. Især ikke hvis du skulle rette en bums på fætter Allans ansigt, og bumsen lå tæt på hårgrænsen. Spot Healing Brush Tool ville bruge hår til at dække bumsen, men det kom hurtigt til at se rigtig fjollet ud, at fætter Allan fik små hårpletter hist og pist.

Ifølge Adobe er den nye Content Aware Fill i stand til at trylle træer, veje, stolper og modlys væk med et klik med musen. Programmets forøgede intelligens sørger for, at du blot skal markere et område og trykke på Delete-tasten. Herefter kan du vælge, hvordan området skal slettes.

Vi bringer nyt om Photoshop CS5, når Adobe afslører flere funktioner i programmet senere på måneden. Imens kan du i denne video se, hvor stor forskel Content Aware Fill kan gøre på et billede:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura