CSC-folk i dilemma: Ja eller nej til ny overenskomst

Ja eller nej? Det er det store spørgsmål for hundredevis af CSC-ansatte, der mandag skal vende tommelen op eller ned til en afstemning om en ny overenskomst mellem CSC og Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC-medarbejderne fra de to Prosa-klubber CSC/Profot og CSC/DK skal mandag stemme om det forslag til ny overenskomst, som forhandlingsudvalgene fra CSC og Prosa fredag nåede frem til.
 
Parterne har indtil videre holdt indholdet af aftalen, der har udgangspunkt i HK/privats overenskomst, tæt til kroppen.
 
Fredagens aftale er et resultat af intense forhandlinger uden om forligsinstitutionen med udgangspunkt i det ultimatum, som it-giganten sidste mandag overleverede de to Prosa-klubber efter mere end tre måneders lockout og strejke i forbindelse med den igangværende strid om en ny overenskomt. 
  
Besluttes mandag eftermiddag
Medlemmerne af de to Prosa-klubber hos CSC vil mandag eftermiddag beslutte, hvorvidt den nye overenskomst mellem parterne skal til såkaldt urafstemning.
 
Siger medlemmerne nej til urafstemning om den nye overenskomst, er konflikten en realitet 1. juni. Det vil betyde, at omkring 400 CSC-ansatte vil gå i strejke.
 
Hvis medlemmerne i stedet beslutter at sende aftalen til urafstemning, er der stadig et stykke vej før konfliktskyerne er drevet væk fra himlen over CSC.
 
Er de to klubber uenige til urafstemningen, kan forslaget falde, og konflikten være en realitet - muligvis med et par dages forsinkelse for at spare på strejkekassen i Kristi Himmelfarts-ferien. 
 
Ivrig diskussion
Mandag morgen stod lockoutede og strejkende medarbejdere fortsat i gule veste foran portene på Retortvej, hvor de ivrigt diskuterede fredagens overenskomstforslag i smågrupper sammen med andre CSC-ansatte på vej på arbejde inden for murene.

Her blev medarbejderne af tillidsfolkene orienteret om indholdet af aftalen, der som nævnt holdes tæt til kroppen.

Sidst på formiddagen er det de lockoutede og strejkendes tur - de gennemgår forslaget i den kælder, som i næsten fire måneder har været deres base under konflikten.

Medlemmerne af de to Prosa-klubber er to dage fra en omfattende udvidelse af den igangværende konflikt. En varslet strejke vil sende op mod 400 CSC-ansatte i strejke.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse