Prosa-folk siger nej til overenskomst: Går i strejke

Prosas medlemmer har til stormøde sagt nej til overenskomst-udspil. Nu kommer storstrejken.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs også:
CSC-folk i dilemma: Ja eller nej til ny overenskomst

Enige om ny overenskomst - CSC og Prosa slutter fred

Reportage: Kæmpe demonstration foran CSC

CSC-debat: "Vi har verdens næsthøjeste lønninger"

Et flertal af omkring 500 fremmødte Prosa-medlemmer stemte sent mandag eftermiddag det overenskomstforslag ned, som forhandlere fra CSC og Prosa ellers blev enige om at give hinanden håndslag på fredag aften.

Det skete på et stormøde i København, som var blevet indkaldt alene med det formål at tage stilling til forslaget.

Det betyder, at forslaget ikke skal til urafstemning blandt alle Prosas medlemmer, og at omkring 400 Prosa-medlemmer i CSC går i strejke fra på onsdag.

Dermed kan en række vitale, offentlige it-systemer blive ramt, da de bliver håndteret af CSC. Det gælder blandt andre systemer hos Skat, politiet, CPR og lignende, ligesom CSC-strejken kan få konsekvenser for en række virksomheder.

Det har ikke været muligt for offentligheden at få detaljeret indblik i de vilkår, som forhandlerne fra CSC og Prosa blev enige om, og som Prosa-medlemmerne altså nu har sagt nej til.

Men ifølge CSC indeholdt de nye vilkår, der nu ikke bliver til noget, en fastholdelse af det nuværende lønniveau i tre år, to måneders løn ved fyring ud over funktionærloven, mulighed for funktionsløn for nyansatte samt en række forskellige vilkår, der - ifølge CSC - har matchet de krav, som Prosa er kommet med.

CSC opsagde for nylig sin overenskomst med Prosa.

Selskabet oplyser, at det nu sigter efter at indgå en helt ny overenskomst med HK - hvis altså selskabet får medhold i Arbejdsretten i, at det retmæssigt kan opsige overenskomsten med Prosa.

Nu kommer strejken så på onsdag. Og CSC har været forberedt på, at det ville ske.

"Det har været nødvendigt at forberede os på en eskalering af konflikten, hvis forhandlingerne ikke lykkedes. Vi har således arbejdet med planer, som skal sikre vores leverancer til kunderne netop på baggrund af et sådant konfliktscenarie, som vi ser nu. Det sker blandt andet med bistand fra danske leverandører og udenlandske kollegaer samt gennem implementeringen af beredskabsplaner," lyder det fra Lene Christensen, der har forhandlet for CSC.

Læs også:
CSC-folk i dilemma: Ja eller nej til ny overenskomst

Enige om ny overenskomst - CSC og Prosa slutter fred

Reportage: Kæmpe demonstration foran CSC

CSC-debat: "Vi har verdens næsthøjeste lønninger"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird