Alvorlig fejl i Linux' SSH

Udviklerne bag OpenSSH har fundet et sikkerhedshul i programmet. Det er alvorligt, da OpenSSH bruges til at administrere Linux-servere. Fejlen er ikke rettet.

Det er kun en uge siden, at et alvorligt sikkerhedshul blev fundet i webserveren Apache. Nu er turen kommet til OpenSSH, der bruges til at administrere Linux-servere udefra. Udvikleren Theo de Raadt, der står bag serverprogrammet OpenSSH, har skrevet til miljøet og advaret om den alvorlige fejl.

Der er endnu ikke lavet en rettelse til fejlen, men udvikleren skriver, at brugerne skal opgradere til seneste version 3.3p og køre programmet med såkaldt Privilege Separation. Det er en midlertidig løsning, der lukker sikkerhedshullet, indtil udviklerne er klar med rettelsen.

Theo de Raadt har overraskende nok ikke beskrevet problemet på OpenSSH hjemmesiden. Til gengæld kan man læse om det på flere Linux websider såsom Linux Security. Udvikleren har heller ikke villet beskrive, hvad fejlen egentlig er - kun at den er der - og at den giver hackere mulighed for at få adgang udefra.

Sikkerhedshullet er meget alvorligt, da SSH netop bruges af administratorer til at administrere servere udefra. Programmet kører normalt med såkaldt root privilegier, hvilket vil sige, at der er total kontrol over serveren.


Vil du vide mere om Linux?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car