TietoEnator køber dansk konsulenthus

Sværvægteren TietoEnator har købt det lille danske konsulenthus Enterprise Systems Copenhagen for 10,4 millioner kroner. Med i købet følger 18 medarbejdere og en pæn kundeportefølje i især sundhedssektoren.

Den internationale sværvægter TietoEnator med 12.000 medarbejdere verden over har købt det lille danske konsulenthus Enterprise Systems Copenhagen for 10,4 millioner kroner.

Købet betyder, at Tietoenator overtager Enterprise System Copenhagens 18 medarbejdere og hele selskabets kundeportefølje, der er domineret af sundhedssektoren.

Med i aftalen følger også selskabets KMS-system, der er et rammesystem til kvalitetsregistering i sundhedssektoren.

Det er nu planen, at Enterprise Systems skal integreres med TietoEnator HealthCare i Danmark, hvor Enterprise Systems ledelse vil få ledende poster.

TietoEnator oplyser, at selskabet HealthCare-division med overtagelsen - der trådte i kraft 1. oktober - vil få den nødvendige størrelse til at blive en primær leverandør til den europæiske sundhedssektor, hvor især de elektroniske patientjournaler i øjeblikket er et varmt emne.

TietoEnator har efter købet 375 medarbejdere i Danmark, hvoraf de 25 er beskæftiget indenfor sundheds-IT.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse