Nu kommer Nokias nye flagskib i butikkerne

Nokia meddeler, at selskabets formentlig mest omtalte mobil i flere år nu forlader samlebåndet.

Artikel top billede

Nu skulle det være ganske vist.

Nokia sender sin meget omtalte smartphone N9 ud til forhandlerne.

Telefonen har vakt enorm opsigt, fordi det er en topmodel med en hel ny brugeroplevelse baseret på mobilplatformen MeeGo, som Nokia kun denne ene gang satser på.

Som noget nyt sker al navigation ved at køre en finger henover skærmen - kendt som swipe.

"Det første man vil lægge mærke til ved Nokia N9 er, at den ikke har nogen hjem-knap, og det er fuldstændig bevidst. Med swipe-teknologien har vi nemlig fundet en løsning, der gør hjem-knappen helt unødvendig, og en løsning, som gør brugeroplevelsen langt mere flydende end den, vi kender i dag. Men det skal opleves frem for at forklares," fortæller produktchef Niels Kjelstrup fra Nokia Danmark i en pressemeddelelse.

Mobilen har desuden fået meget omtale, fordi den har udløst interne magtkampe i Nokia-koncernen. Den nu tidligere teknologichef i koncernen, Richard Green, mente, at produktet var så lovende, at Nokia fortsat skulle satse på MeeGo-systemet.

Det var topchef Stephen Elop imidlertid uenig i, og det endte med, at Richard Green først tog på orlov i juni, og i sidste uge forlod teknologichefen endegyldigt selskabet, da han blev udskiftet med Henry Tirri.

Begrænset antal apps

Analytikere har generelt taget positivt imod N9'eren, fordi den teknisk set har været lovende under præsentationer.

Alligevel er der ikke den store tro på, at selve telefonen bliver en overvældende salgssucces, da den er baseret på MeeGo-platformen, hvor udvalget af apps er og bliver begrænset.

"Nokia har beskedne forventninger til den, selvom det er en flot telefon, for selskabet har kommunikeret, at det bliver den eneste med MeeGo, og det er et spørgsmål, om der er opbakning til den fra udviklerne," har aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank tidligere fortalt til Computerworld.

Nokia er presset

Den finske mobilproducent, der stadig er verdens største, har de seneste år haft det meget svært på det tunge smartphone-marked, hvor selskaber som Apple, HTC og Samsung regerer.

Problemerne i denne del af markedet blev udstillet tidligere på året, da både Apple og Samsung passerede Nokia på listen over verdens største producenter af smartphones.

Investorerne i Nokia håber, at N9 bliver beviset på, at Nokia fortsat kan producere mobiltelefoner, der kan det ypperste inden for moderne mobilteknologi.

N9 vil ifølge Nokia Danmark blive solgt til 4.500 eller 5.500 kroner inklusive moms, alt efter om der er 16 eller 64 gigabytes hukommelse installeret. I første omgang er der kun en sort 64 gigabytes-version i butikkerne.

Computerworld mødte først på måneden hovedmanden bag telefonen, chefdesigner Marko Ahtisaari, og du kan læse interviewene med ham ved at klikke nedenstående links.

Nokias chefdesigner: Derfor er vores design bedst

Nokia vil af med knapperne i nyt design

Her er Nokias hemmelige Windows-alternativ

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S