Samsung undersøges for patent-misbrug

Nu skal Samsungs patent-angreb på Apple granskes. Har Samsung overhovedet ret til at forsvare de pågældende patenter? Afgørelsen kan få stor betydning for striden mellem de to it-kæmper.

Artikel top billede

Læs også: Europæiske domstole overvejer forbud mod ny iPhone 

Europa-Kommissionen har igangsat en undersøgelse af Samsungs forsøg på at stoppe salget af forskellige Apple-produkter i flere EU-lande.

Udviklingen i den langvarige strid mellem Apple og Samsung er umiddelbart til Apples fordel.

Samsung har sagsøgt Apple i fem EU-lande for at have forbrudt sig mod Samsungs patenter på 3G-teknologi.

Europa-Kommissionen skal nu vurdere, om det sydkoreanske selskab misbruger principperne om rimelig, hæderlig og ikke-diskriminerende licensudstedelse i de pågældende retssager.

Fairplay?

Samlet kendes principperne for licensudstedelse som FRAND, der netop står for Fair, Resonable And Non-Discriminatory licensing.

FRAND-licenser tillader virksomheder at udvikle åbne standarder til systemer såsom 3G-netværk gennem informations- og teknologideling. Det kræver typisk, at de firmaer, der medvirker til udviklingen af en standard, indvilliger i på FRAND-vilkår at give licens til ethvert patent, der er relevant for udviklingen af en given standard.

Samsung har arbejdet sammen med chip-producenten Qualcomm i forbindelse med udviklingen af den omstridte 3G-teknologi. Dermed bør Samsungs patenter, der er relevante for denne teknologi, være omfattet af FRAND-vilkårene.

Samsung forsøger imidlertid stadig at beskytte de berørte patenter. Har Samsung imidlertid åbnet op for FRAND-licenser over for Qualcomm i forbindelse med udviklingen af 3G-standarden, kan det opfattes diskriminerende, at Samsung ikke vil give Apple adgang til teknologien.

Samtidig fastholder virksomheden dog, at den ikke har handlet imod FRAND-principperne.

"Samsung er til enhver tid fokuseret på rimelig, hæderlig og ikke-diskriminerende vilkår for licensudstedelse til vores patenter relateret til wireless standarder," skriver Samsung.

Men uanset Samsungs standpunkt er der nu indledt en undersøgelse af forholdene omkring patent- og licensdeling vedrørende den trådløse 3G-standard.

"Kommissionen har anmodet om informationer i sagen, og vi samarbejder fuldt ud. Bemærk at det er en indledende undersøgelse, og at Europa-Kommissionen endnu ikke har besluttet at gennemføre en fuld undersøgelse," oplyser Samsung

Hvis Europa-Kommissionen beslutter at gennemføre en dybdegående kontrol af licensforholdene og herefter finder Samsung skyldig i misbrug af patent-principperne, kan det få store konsekvenser for Samsung.

Virksomheden risikerer at blive nødsaget til at droppe alle retssagerne i Europa, at blive opkrævet store bødebeløb og at skade søgsmål i andre verdensdele.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS