I kølvandet på de store virus-angreb, der har fejet over store dele af den højteknologiske del af verden i de seneste uger, overvejer Microsoft mulighederne for at få flere til at sikre deres computere.
En af mulighederne er at indføre en ordning, hvor computere med Microsoft-software automatisk downloader og installerer de sikkerhedspatches, der kan lukke ny-opdagede sikkerhedshuller.
- Vi kigger på en vifte af muligheder, der allesammen sigter mod at få hastende opdateringer ud til langt flere computere, end det er muligt i dag, siger Matt Pilla, produktchef i Microsoft.
Overvejer kampagne
De muligheder, som Microsoft overvejer, rækker fra oplysnings-kampagner, der skal få brugerne til at opdatere deres computere oftere, til den hårde måde, hvor Microsoft sørger for, at maskinerne bliver opdateret.
Microsoft understreger dog, at der ikke vil ske forandringer i den måde, som selskabet distribuerer sine sikkerhedspatches på i den nærmeste fremtid.
Sikkert er det imidlertid, at selskabet ikke agter at vente til næste version af Windows bliver lanceret i 2005 eller 2006, inden der vil ske forandringer på sikkerhedsområdet.
- Det her er et prioriteret område, og der er masser af ting, som vi kan gøre for at hjælpe folk med at sikre deres computere bedre, siger Matt Pilla.
Opdateringssite kritiseret
Microsoft leverer i dag sine sikkerheds-patches - som er propper, der lukker de huller, hvor virus kan slippe ind - gennem sit Windows Update-site.
Her skal brugeren selv vælge mellem mange forskellige muligheder og selv sørge for, at patchen bliver downloadet og installeret.
Opdateringssiden er tidligere blevet kritiseret for at være beregnet til personer med IT-viden, mens den er for kompliceret for den almindelige hverdags-bruger uden viden om, hvordan en computer fungerer.
- Det er vigtigt for os, at brugerne selv kan styre og kontrollere de automatiske opdateringer, og vi arbejder på at finde en fornuftig balance mellem hele tiden at holde systemerne opdaterede og samtidig give folk mulighed for selv at styre systemener, siger Matt Pilla.