Gigantisk DDoS-angreb oversvømmede e-handel

Op mod 250.000 kaprede computere angreb en e-handels-butik.

Artikel top billede

Læs også:

DDoS-angreb: Kan vi overhovedet modstå dem?

Computerworld News Service: Et ugelangt DDoS-angreb, der sendte en flod af trafik mod en asiatisk e-handel først i november, er indtil videre årets største af denne slags angreb, oplyser it-sikkerhedsfirmaet Prolexic.

Det distribuerede denial-of-service-angreb bestod af fire angrebsbølger lanceret fra adskillige botnet mellem 5. og 12. november 2011, oplyser Prolexic.

Firmaet estimerer, at op mod 250.000 inficerede computere deltog i angrebet, hvoraf mange var fra Kina.

Da angrebet toppede, oprettede disse zombie-computere 15.000 forbindelser per sekund til offervirksomhedens e-handelsplatform, hvilket ifølge Prolexic oversvømmede den med trafik op til 45 gigabit per sekund.

Prolexic afviser dog at oplyse navnet på offeret - der er en af firmaets klienter - med henvisning til en fortrolighedsaftale.

Årsagen til angrebet er ukendt, men der kan være tale om industriel sabotage fra en utilfreds bruger eller en konkurrent, siger teknologidirektør for Prolexic, Paul Sop.

"Nogle gange ser vi også angreb, hvor det er stater, der står bag eller i det mindste er involveret, på grund af store betalinger ud af landet i forbindelse med e-handel. Staterne går glip af skat fra sådanne handler, og derfor er der visse stater, der angriber disse e-handelsplatforme," fortæller han.

Arbor Networks, der er konkurrent til Prolexic på området for beskyttelse mod DDoS-angreb, har ingen information om præcist dette angreb men kommenterer, at Prolexics beskrivelse stemmer overens med data, som firmaet for nylig har indsamlet.

Angrebets størrelse, som beskrevet af Prolexic, er plausibel og lige over, hvad Arbor Networks oplevede i tredje kvartal, oplyser Jose Nazario, der er senior manager for sikkerhedsanalyse hos Arbor Networks.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

DDoS-angreb: Kan vi overhovedet modstå dem?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S