Gigantisk DDoS-angreb oversvømmede e-handel

Op mod 250.000 kaprede computere angreb en e-handels-butik.

Artikel top billede

Læs også:

DDoS-angreb: Kan vi overhovedet modstå dem?

Computerworld News Service: Et ugelangt DDoS-angreb, der sendte en flod af trafik mod en asiatisk e-handel først i november, er indtil videre årets største af denne slags angreb, oplyser it-sikkerhedsfirmaet Prolexic.

Det distribuerede denial-of-service-angreb bestod af fire angrebsbølger lanceret fra adskillige botnet mellem 5. og 12. november 2011, oplyser Prolexic.

Firmaet estimerer, at op mod 250.000 inficerede computere deltog i angrebet, hvoraf mange var fra Kina.

Da angrebet toppede, oprettede disse zombie-computere 15.000 forbindelser per sekund til offervirksomhedens e-handelsplatform, hvilket ifølge Prolexic oversvømmede den med trafik op til 45 gigabit per sekund.

Prolexic afviser dog at oplyse navnet på offeret - der er en af firmaets klienter - med henvisning til en fortrolighedsaftale.

Årsagen til angrebet er ukendt, men der kan være tale om industriel sabotage fra en utilfreds bruger eller en konkurrent, siger teknologidirektør for Prolexic, Paul Sop.

"Nogle gange ser vi også angreb, hvor det er stater, der står bag eller i det mindste er involveret, på grund af store betalinger ud af landet i forbindelse med e-handel. Staterne går glip af skat fra sådanne handler, og derfor er der visse stater, der angriber disse e-handelsplatforme," fortæller han.

Arbor Networks, der er konkurrent til Prolexic på området for beskyttelse mod DDoS-angreb, har ingen information om præcist dette angreb men kommenterer, at Prolexics beskrivelse stemmer overens med data, som firmaet for nylig har indsamlet.

Angrebets størrelse, som beskrevet af Prolexic, er plausibel og lige over, hvad Arbor Networks oplevede i tredje kvartal, oplyser Jose Nazario, der er senior manager for sikkerhedsanalyse hos Arbor Networks.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

DDoS-angreb: Kan vi overhovedet modstå dem?

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job