Gigantisk DDoS-angreb oversvømmede e-handel

Op mod 250.000 kaprede computere angreb en e-handels-butik.

Artikel top billede

Læs også:

DDoS-angreb: Kan vi overhovedet modstå dem?

Computerworld News Service: Et ugelangt DDoS-angreb, der sendte en flod af trafik mod en asiatisk e-handel først i november, er indtil videre årets største af denne slags angreb, oplyser it-sikkerhedsfirmaet Prolexic.

Det distribuerede denial-of-service-angreb bestod af fire angrebsbølger lanceret fra adskillige botnet mellem 5. og 12. november 2011, oplyser Prolexic.

Firmaet estimerer, at op mod 250.000 inficerede computere deltog i angrebet, hvoraf mange var fra Kina.

Da angrebet toppede, oprettede disse zombie-computere 15.000 forbindelser per sekund til offervirksomhedens e-handelsplatform, hvilket ifølge Prolexic oversvømmede den med trafik op til 45 gigabit per sekund.

Prolexic afviser dog at oplyse navnet på offeret - der er en af firmaets klienter - med henvisning til en fortrolighedsaftale.

Årsagen til angrebet er ukendt, men der kan være tale om industriel sabotage fra en utilfreds bruger eller en konkurrent, siger teknologidirektør for Prolexic, Paul Sop.

"Nogle gange ser vi også angreb, hvor det er stater, der står bag eller i det mindste er involveret, på grund af store betalinger ud af landet i forbindelse med e-handel. Staterne går glip af skat fra sådanne handler, og derfor er der visse stater, der angriber disse e-handelsplatforme," fortæller han.

Arbor Networks, der er konkurrent til Prolexic på området for beskyttelse mod DDoS-angreb, har ingen information om præcist dette angreb men kommenterer, at Prolexics beskrivelse stemmer overens med data, som firmaet for nylig har indsamlet.

Angrebets størrelse, som beskrevet af Prolexic, er plausibel og lige over, hvad Arbor Networks oplevede i tredje kvartal, oplyser Jose Nazario, der er senior manager for sikkerhedsanalyse hos Arbor Networks.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

DDoS-angreb: Kan vi overhovedet modstå dem?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job