Linux-leverandører kæmper for at rette sårbarhed

Alvorlig sårbarhed i Linux-kernen skal rettes hurtigst muligt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Linux-leverandørerne har fået travlt med at rette en såkaldt ‘privilege escalation'-sårbarhed i Linux-kernen, der kan udnyttes af lokale angribere til at opnå adgang til systemet.

Sårbarheden, der er blevet identificeret som CVE-2012-0056, blev opdaget af Jüri Aedla og er opstået på grund af en fejl i Linux--koden, der skulle begrænse adgangen til '/proc//mem'-filen.

Ifølge Carsten Eiram, der er ledende sikkerhedsspecialist hos Secunia, blev fejlen introduceret i Linux-koden i marts 2011, og den påvirker versionerne 2.6.39 og derover.

"Alle Linux-distributioner med de kerne-versioner er nok sårbare," vurderer Carsten Eiram.

For sent ude med rettelse

Linus Torvalds indgav en rettelse den 17. januar, men inden Linux-leverandørerne havde nået at tilføje den i deres distributioner, så var der allerede dukket proof-of-concept exploit-kode op på nettet.

En af de mest komplette exploits til CVE-2012-0056 har fået navnet Mempodipper og er skrevet af sikkerheds-researcher og programmør Jason A. Donenfeld.

Mempodipper omgår forskellige faktorer, der ellers kunne begrænse effekten af sårbarheden i Linux-distributioner som Fedora eller Gentoo.

Ubuntu og Red Hat har allerede udsendt rettelser, der skal tage hånd om sårbarheden, og andre leverandører ventes at følge efter snart.

"Vi anbefaler, at systemadministratorerne bruger de rettelser," siger Carsten Eiram.

Søndag offentliggjorde Jason A. Donenfeld en detaljeret artikel, om hvordan sårbarheden kan udnyttes, som fungerede som inspiration for andre exploit-skabere.

En af dem var Jay Freeman, der på nettet er bedre kendt som 'saurik' - skaberen af Cydia app store til jailbreakede iPhones, iPads og andre iOS-enheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S