Linux-leverandører kæmper for at rette sårbarhed

Alvorlig sårbarhed i Linux-kernen skal rettes hurtigst muligt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Linux-leverandørerne har fået travlt med at rette en såkaldt ‘privilege escalation'-sårbarhed i Linux-kernen, der kan udnyttes af lokale angribere til at opnå adgang til systemet.

Sårbarheden, der er blevet identificeret som CVE-2012-0056, blev opdaget af Jüri Aedla og er opstået på grund af en fejl i Linux--koden, der skulle begrænse adgangen til '/proc//mem'-filen.

Ifølge Carsten Eiram, der er ledende sikkerhedsspecialist hos Secunia, blev fejlen introduceret i Linux-koden i marts 2011, og den påvirker versionerne 2.6.39 og derover.

"Alle Linux-distributioner med de kerne-versioner er nok sårbare," vurderer Carsten Eiram.

For sent ude med rettelse

Linus Torvalds indgav en rettelse den 17. januar, men inden Linux-leverandørerne havde nået at tilføje den i deres distributioner, så var der allerede dukket proof-of-concept exploit-kode op på nettet.

En af de mest komplette exploits til CVE-2012-0056 har fået navnet Mempodipper og er skrevet af sikkerheds-researcher og programmør Jason A. Donenfeld.

Mempodipper omgår forskellige faktorer, der ellers kunne begrænse effekten af sårbarheden i Linux-distributioner som Fedora eller Gentoo.

Ubuntu og Red Hat har allerede udsendt rettelser, der skal tage hånd om sårbarheden, og andre leverandører ventes at følge efter snart.

"Vi anbefaler, at systemadministratorerne bruger de rettelser," siger Carsten Eiram.

Søndag offentliggjorde Jason A. Donenfeld en detaljeret artikel, om hvordan sårbarheden kan udnyttes, som fungerede som inspiration for andre exploit-skabere.

En af dem var Jay Freeman, der på nettet er bedre kendt som 'saurik' - skaberen af Cydia app store til jailbreakede iPhones, iPads og andre iOS-enheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS