Linux-leverandører kæmper for at rette sårbarhed

Alvorlig sårbarhed i Linux-kernen skal rettes hurtigst muligt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Linux-leverandørerne har fået travlt med at rette en såkaldt ‘privilege escalation'-sårbarhed i Linux-kernen, der kan udnyttes af lokale angribere til at opnå adgang til systemet.

Sårbarheden, der er blevet identificeret som CVE-2012-0056, blev opdaget af Jüri Aedla og er opstået på grund af en fejl i Linux--koden, der skulle begrænse adgangen til '/proc//mem'-filen.

Ifølge Carsten Eiram, der er ledende sikkerhedsspecialist hos Secunia, blev fejlen introduceret i Linux-koden i marts 2011, og den påvirker versionerne 2.6.39 og derover.

"Alle Linux-distributioner med de kerne-versioner er nok sårbare," vurderer Carsten Eiram.

For sent ude med rettelse

Linus Torvalds indgav en rettelse den 17. januar, men inden Linux-leverandørerne havde nået at tilføje den i deres distributioner, så var der allerede dukket proof-of-concept exploit-kode op på nettet.

En af de mest komplette exploits til CVE-2012-0056 har fået navnet Mempodipper og er skrevet af sikkerheds-researcher og programmør Jason A. Donenfeld.

Mempodipper omgår forskellige faktorer, der ellers kunne begrænse effekten af sårbarheden i Linux-distributioner som Fedora eller Gentoo.

Ubuntu og Red Hat har allerede udsendt rettelser, der skal tage hånd om sårbarheden, og andre leverandører ventes at følge efter snart.

"Vi anbefaler, at systemadministratorerne bruger de rettelser," siger Carsten Eiram.

Søndag offentliggjorde Jason A. Donenfeld en detaljeret artikel, om hvordan sårbarheden kan udnyttes, som fungerede som inspiration for andre exploit-skabere.

En af dem var Jay Freeman, der på nettet er bedre kendt som 'saurik' - skaberen af Cydia app store til jailbreakede iPhones, iPads og andre iOS-enheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S