Prøvekørt: Sådan virker Sonys topmobil Xperia S

Sony Xperia S kan gå hen og blive en af de helt store telefoner i butikkerne til foråret. Vi har haft fingre i supermobilen, som er en smartphone med pondus.

Sony er gået solo og har efterladt Ericsson i Sverige, og japanernes første selvstændige telefon er Xperia S.

Mobilen blev lanceret på den store forbrugerelektronikmesse CES i Las Vegas i begyndelsen af måneden, hvor den vakte begejstring.

Det skyldtes ret solide specifikationer og et eksklusivt design.

Med sin optræden på CES kom Sony også hurtigt ud af starthullet i 2012 og fik dermed meget af mobilscenen for sig selv.

Konkurrenterne plejer nemlig at vente til messen Mobile World Congress i Barcelona i februar med at fremvise deres forårskollektioner.

Under et Sony-arrangement i går fik vi mulighed for at prøvekøre mobilen, der faktisk stadig bærer navnet "Sony Ericsson".

Det skyldes, at det er en prototype, som blev fremstillet, før skilsmissen mellem svenskerne og japanerne var en realitet.

De færdige Xperia S-modeller vil udelukkende have Sony-mærke på.

Høj skærmopløsning

Telefonen er med sin 4,3 tommer skærm en velvoksen mobil.
Den er en smule mindre end HTC Titan med 4,7 tommer og Samsung Galaxy Nexus med 4,65 tommer skærm, mens Sonys model er væsentligt større end Apple iPhone 4S med en skærm på 3,5 tommer.

Opløsningen er 1280 gange 720 pixel og dermed i den absolut høje ende.

Det betyder, at ikonerne ikke er kæmpestore på skærmen, og det er nemmere at overskue meget indhold.

Vægten er 144 gram, og det overrasker lidt. Det er ikke, fordi det vejer voldsomt meget, men vi er blevet vant til mindre.

Ikke mindst efter at Samsung med Galaxy S II har lært os, at en lækker og toptunet mobil ikke behøver at veje mere end 116 gram.

Vægten kan dog retfærdiggøres med, at Sony Xperia S indeholder massevis af funktioner og lir, der får gadgetdrenge
til at vise Colgate-bisserne frem.

Telefonen er udstyret med et 12,1 megapixelkamera, kan optage video i full HD 1080p, downloade særlige PlayStation-spil, og hastigheden holdes oppe af en 1.5 GHz dual core processor.

Sony Xperia S er desuden udstyret med HDMI-port, så mobilen kan kobles til fjernsynet. Her ændrer brugergrænsefladen sig, så den tilpasses fladskærmen, og du kan se billeder, afspille film eller afvikle apps.

Kun Android 2.3

Telefonen er født med Android 2.3, men skulle kunne opgraderes til den nyeste version 4.0, som vi blandt andet har set på Samsung Galaxy Nexus.

Efter at have prøvekørt Sony Xperia S står vi tilbage med indtrykket af en virkelig spændende mobil, der har massevis af funktioner at byde på.

Den kan gå hen og blive en af de helt store mobiloplevelser i foråret. Det bliver derfor interessant at se, hvad Samsung, HTC, LG og alle de andre mobilproducenter kan finde frem fra produktionsbåndet til Mobile World Congress i februar. Med Xperia S har Sony lagt hårdt ud.

Her er en video, som gennemgår nogle af de vigtigste funktioner i Sony Xperia S. Læg især mærke til, hvordan den indbyggede NFC-chip (Near Field Communication) kan bruges ganske opfindsomt takket være SmartTags:

[video splash=92784]0ac81324-69f9-661b.mp4[/video]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S