Ny grafik-chip til bærbare

ATI producerer grafik-chip med variabelt strømforbrug.

artikel

Halvlederproducenten ATI indfører strømbesparende teknikker til grafik-chips. Dermed følger de den model, som Intel, AMD, VIA og Transmeta har anvendt for CPU'er til bærbare. Alle producenterne har det tilfælles, at de har introduceret chips der kan variere hastighed, hvilket bruges til at regulere strømforbruget, for at forlænge batterilevetiden på bærbare computere. Det skriver nyhedstjenesten ZDNet.

Chippen, der bærer navnet Radeon Mobility kan variere spændingen mellem 1,5 Volt ved 66 MHz til 1,8 Volt ved 200 MHz. Oven i hatten har chippen mulighed for at slå ekstra strømslugende funktioner fra, som for eksempel dens indbyggede 3D-renderingsmaskine. Chippen er sat i produktion.

ATI, der hævder at have knap 60 procent af markedet for mobile grafikprocessorer, prøver på denne måde at fastholde deres forspring på dette marked overfor konkurrenterne Nvidia og S3 Graphics.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere