I forsøget på at imødegå det faldende salg af cd'er, lancerer pladeselskabet Sony Music nu ifølge Reuters en ny cd-teknologi, der skal hindre, at brugere lægger musikken ud på fildelingstjenester, men som samtidig skal tillade, at cd'en bliver kopieret til privat brug.
Sony kalder den nye teknologi for "Connected".
Pladeindustrien mener, at det faldende cd-salg i stort omfang skyldes de populære fildelingstjenester på internettet som Kazaa.
Flere selskaber har tidligere lanceret cd'er med kopibeskyttelse, som forbrugerne dog ikke har taget godt imod.
Første cd i Tyskland
Sonys nye tiltag er et forsøg på at ramme den gyldne middelvej, hvor selskabet først og fremmest vil friste med ekstra værdi for pengene. Den første cd er en udgivelse i Tyskland med gruppen Naturally Seven.
Den vil ifølge Sony kunne spilles på stort set alle afspilningsapparater, og vil desuden indholde en komprimeret digital version, som hurtigt kan kopieres over på en computer, hvorfra den igen hurtigt kan kopieres over et ekstra softwareprogram og derfra over på en Sony digital musikafspiller.
Den digitale version vil alene kunne afspilles på afspillere med Sony-licens. Selskabet oplyser dog, at der arbejdes på at udvikle plug-ins, der vil gøre det muligt at afspille dem på mere populære afspillere, som for eksempel Microsofts Media Player.
Via cd'en kan brugerne desuden få adgang til et website med ekstra materiale om musikken og gruppen, som for eksempel bonus-sange, koncertbilletter og lignende.
Sony vil nu se, hvordan de tyske forbrugere tager imod den nye teknologi, inden selskabet lancerer den i andre lande.
- Al kopibeskyttelse kan hackes, men hvis forbrugerne får det, som de efterspørger - nemlig værdi for pengene - vil de ikke gå ud og stjæle varen. Det tror vi på, siger Phil Wiser, teknologi-chef i Sony Music.