Sony på vej med ny cd-beskyttelse

Forbrugerne skal have værdi for pengene, og samtidig skal det være ekstra svært at piratkopiere cd'er. Det mener Sony, der lancerer en ny kopibeskyttelse, der skal hindre kopiering via fildelingstjenester, men tillade kopiering til privat brug.

I forsøget på at imødegå det faldende salg af cd'er, lancerer pladeselskabet Sony Music nu ifølge Reuters en ny cd-teknologi, der skal hindre, at brugere lægger musikken ud på fildelingstjenester, men som samtidig skal tillade, at cd'en bliver kopieret til privat brug.

Sony kalder den nye teknologi for "Connected".

Pladeindustrien mener, at det faldende cd-salg i stort omfang skyldes de populære fildelingstjenester på internettet som Kazaa.

Flere selskaber har tidligere lanceret cd'er med kopibeskyttelse, som forbrugerne dog ikke har taget godt imod.

Første cd i Tyskland

Sonys nye tiltag er et forsøg på at ramme den gyldne middelvej, hvor selskabet først og fremmest vil friste med ekstra værdi for pengene. Den første cd er en udgivelse i Tyskland med gruppen Naturally Seven.

Den vil ifølge Sony kunne spilles på stort set alle afspilningsapparater, og vil desuden indholde en komprimeret digital version, som hurtigt kan kopieres over på en computer, hvorfra den igen hurtigt kan kopieres over et ekstra softwareprogram og derfra over på en Sony digital musikafspiller.

Den digitale version vil alene kunne afspilles på afspillere med Sony-licens. Selskabet oplyser dog, at der arbejdes på at udvikle plug-ins, der vil gøre det muligt at afspille dem på mere populære afspillere, som for eksempel Microsofts Media Player.

Via cd'en kan brugerne desuden få adgang til et website med ekstra materiale om musikken og gruppen, som for eksempel bonus-sange, koncertbilletter og lignende.

Sony vil nu se, hvordan de tyske forbrugere tager imod den nye teknologi, inden selskabet lancerer den i andre lande.

- Al kopibeskyttelse kan hackes, men hvis forbrugerne får det, som de efterspørger - nemlig værdi for pengene - vil de ikke gå ud og stjæle varen. Det tror vi på, siger Phil Wiser, teknologi-chef i Sony Music.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S