Artikel
Active Directory gør det nemmere for netværksadministratorer at holde styr på netværkets ressourcer, ligesom de kan håndtere brugeradgang og sikkerhed på netværk med mange brugere.
Ifølge en undersøgelse udført af Giga Information Group, citeret af nyhedstjenesten CNet, benytter størstedelen af brugerne produktet uden Active Directory, der ellers blev markedsført som kronen på værket. Men der er kun 10 til 15 procent af brugerne, der har implementeret Active Directory. 40 procent regner med at implementere det indenfor et år, mens 60 procent afviser at implementere teknologien overhovedet. Giga peger på, at kunderne oplever produktet som værende meget kompliceret.
En anden grund til dette er mangel på konsulenter, som har viden om Active Directory. Microsoft mener, at firmaet har opfyldt behovet for uddannelsesmateriale, men vil levere nye værktøjer til administration af Active Directories i de kommende måneder.