Det offentlige Danmark går open source-amok

Stat, regioner og kommuner bruger open source-software som aldrig før.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange danske myndigheder mangler it-strategi

Antallet af danske myndigheder med open source-kontorpakker på serverne er steget ganske markant de seneste fire år, skriver Avisen.dk  

Hvor det i 2008 kun var otte procent af de offentlige myndigheder, der brugte open source-software på medarbejdernes computere i form af eksempelvis kontorpakker og browsere, er den mængde steget til 46 procent i 2011, viser tal fra Danmarks Statistik.

Det er noget af et gennembrud for open source-software i den offentlige sektor, da antallet af offentligt ansatte med open source-software på computerne i 2007 lå på én procent.

Også åben kode på serverne

I alt har 67 procent af de offentlige myndigheder programmer med åben kildekode på deres egne servere.

Især staten og større kommuner med mere end 40.000 indbyggere er flittige brugere af open source-software.

Det gør sig også gældende på serverne, hvor 81 procent af de store kommuner har open source-software liggende. Sammenlignet med 2008 lå det tal nede på 35 procent.

Her er det især open source-styresystemer, -infrastrukturkomponenter, -fagsystemer og -CMS-systemer, som de offentlige myndigheder er begyndt at bruge i stort omfang.

Udvikler med åben kode

Helt overordnet brugte 40 procent af landets offentlige myndigheder open source i 2007, mens det tal er vokset til 70 procent i 2011.

På udviklingssiden er der også kommet mere fokus på brugen af open source-software. Således benyttede 49 procent af statslige myndigheder software med åben kildekode i deres udviklingsprojekter, og 11 procent af de statslige myndigheder frigiver egenudviklet software som open source.

Alt er dog ikke lutter fryd og gammen, da 77 procent af det offentlige Danmark angiver manglende integration til fagsystemer som en barriere for at benytte open source-software.

Usikkerhed om produkternes modenhed (75 procent), manglende gevinster (64 procent) og mangel på leverandør og support (62 procent) er andre showstoppere for at benyttere open source-software i endnu højere grad.

Læs også:

Så mange danske myndigheder mangler it-strategi

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S