Ny trojaner rammer Mac: Kan installere sig selv

En trojaner til Mac kan installere sig selv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mac-trojaneren Flashback, som har været i medierne, siden den blev afsløret sidste år af sikkerhedsfirmaet Intego, har et nyt trick i ærmet: Den kan nu inficere din Mac efter ikke meget mere end et besøg på et website[/url].

Oprindeligt udgav Flashback sig for at være en installer til Adobes Flash Player - deraf navnet - men malwaren har mindst en gang siden ændret taktik og udgiver sig nu for at være en Mac-softwareopdatering eller en Java-opdatering.

Den seneste variant, der blev opdaget af sikkerhedsfirmaet F-Secure, som kalder den OSX/Flashback.K, udnytter svagheden CVE-2012-0507 i Java SE6.

Kan installere sig selv

Denne svaghed gør det muligt for malwaren at installere sig selv fra et skadeligt website, som brugeren besøger, uden at brugeren skal indtaste administratorkoden.

Der er på nuværende tidspunkt ingen rettelse tilgængelig af denne sårbarhed på Mac, selv om hullet blev lukket i Java til Windows i februar.

Apple er længe blevet kritiseret for at være bagefter Windows, når det kommer til sikkerhedsopdateringer af Java.

Men da Apple udruller opdateringer med nogle få måneders mellemrum, vil selskabet sandsynligvis inden længe distribuere en rettelse.

Indtil da anbefaler F-Secure brugerne at slå Java fra på deres Macs. Firmaet har også offentliggjort instruktioner til, hvordan man tjekker, om man er inficeret med trojaneren Flashback.

Denne sårbarhed i Java er desuden for nylig blevet inkluderet i det populære hackerværktøj BlackHole.

Selvom der ikke er grund til panik, så er det grund nok til at foretage visse sikkerhedsforanstaltninger, at den seneste variant af denne malware kan installere sig selv, uden at brugeren skal indtaste administratorkoden.

Det vil være fornuftigt at slå Java fra, men den første forsvarslinje er som altid at have sin opmærksomhed og omtanke med sig på nettet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos