Ny trojaner rammer Mac: Kan installere sig selv

En trojaner til Mac kan installere sig selv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mac-trojaneren Flashback, som har været i medierne, siden den blev afsløret sidste år af sikkerhedsfirmaet Intego, har et nyt trick i ærmet: Den kan nu inficere din Mac efter ikke meget mere end et besøg på et website[/url].

Oprindeligt udgav Flashback sig for at være en installer til Adobes Flash Player - deraf navnet - men malwaren har mindst en gang siden ændret taktik og udgiver sig nu for at være en Mac-softwareopdatering eller en Java-opdatering.

Den seneste variant, der blev opdaget af sikkerhedsfirmaet F-Secure, som kalder den OSX/Flashback.K, udnytter svagheden CVE-2012-0507 i Java SE6.

Kan installere sig selv

Denne svaghed gør det muligt for malwaren at installere sig selv fra et skadeligt website, som brugeren besøger, uden at brugeren skal indtaste administratorkoden.

Der er på nuværende tidspunkt ingen rettelse tilgængelig af denne sårbarhed på Mac, selv om hullet blev lukket i Java til Windows i februar.

Apple er længe blevet kritiseret for at være bagefter Windows, når det kommer til sikkerhedsopdateringer af Java.

Men da Apple udruller opdateringer med nogle få måneders mellemrum, vil selskabet sandsynligvis inden længe distribuere en rettelse.

Indtil da anbefaler F-Secure brugerne at slå Java fra på deres Macs. Firmaet har også offentliggjort instruktioner til, hvordan man tjekker, om man er inficeret med trojaneren Flashback.

Denne sårbarhed i Java er desuden for nylig blevet inkluderet i det populære hackerværktøj BlackHole.

Selvom der ikke er grund til panik, så er det grund nok til at foretage visse sikkerhedsforanstaltninger, at den seneste variant af denne malware kan installere sig selv, uden at brugeren skal indtaste administratorkoden.

Det vil være fornuftigt at slå Java fra, men den første forsvarslinje er som altid at have sin opmærksomhed og omtanke med sig på nettet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job