Apple tager kampen op mod farlig Apple-malware

Apple arbejder på flere fronter for at hive tæppet væk under den genstridige malware Flashback.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Apple skrider nu til handling overfor den skadelige software Flashback, som ifølge eksperter har inficeret over 600.000 Mac-computere verden over.

Apple skriver tirsdag på sit support-site, at selskabet arbejder på at "udvikle software, som kan opdage og fjerne malwaren Flashback."

Selskabet griber samtidig til juridiske virkemidler i kampen mod Flashback:

"Malwaren Flashback er afhængig af computerservere, der hostes af malwarens forfattere, til at foretage mange af sine kritiske funktioner. Apple samarbejder med internetudbydere over hele verden om at lukke ned for dette command and control-netværk."

Mindst én af de servere, der allerede er blevet lukket ned, har vist sig at være det såkaldte sinkhole, som blev oprettet af Dr. Web i forbindelse med dette russiske antivirus-firmas arbejde med at afdække denne malware.

Denne specifikke server blev brugt af Dr. Web til at opsnappe trafik fra botnettet skabt af Flashback med det formål at indsamle data om malwaren.

Sikkerhedsopdateringer i Java

Apples udmelding kommer en uge efter, at selskabet frigav sikkerhedsopdateringer af Java i et forsøg på at beskytte mod Flashback, hvilket således antyder, at malwaren stadig udgør en af de største aktuelle trusler mod sikkerheden på Mac OS X.

Flashback dukkede oprindeligt op i september som en trojaner, der udgav sig for at være en installationspakke af Flash Player til OS X Lion.

Sammen med malwaren Mac Defender hjalp Flashback til at gøre 2011 til det "mest aktive år for malware på Mac siden Mac OS X udkom," skriver sikkerhedsfirmaet Intego.

En ny variant af Flashback, som blev afsløret i denne måned, kan i kraft af en såkaldt drive by-download inficere computere, ved at brugeren blot besøger et skadeligt website.

En sårbarhed i Java, der er identificeret som CVE-2012-0507, gør det muligt for malwaren at installere sig selv fra et skadeligt website, uden at brugeren behøver at indtaste administratorkoden.

Selv om dette sikkerhedshul i Java blev lukket i februar, så nåede denne rettelse ikke ud til Mac-brugerne, før Apple i sidste uge udsendte sin egen opdatering til Java.

Dette er heller ikke første gang, at Apple for nyligt har været nødt til at gøre noget aktivt i kampen mod malware.

I maj 2011 udgav selskabet en sikkerhedsopdatering, der skulle rense Mac-computere for trojaneren Mac Defender.

Samme opdatering havde desuden det formål generelt at styrke det system til opdagelse af malware, som blev introduceret i Snow Leopard.

Dette karantænesystem er dog primært designet til at beskytte mod skadelige programmer, som brugeren uforvarende downloader.

Sårbarheden i Java gjorde det muligt for Flashback at omgå dette system fuldstændigt.

Med andre ord er det en rigtig god måde at øge sikkerheden ved at forstærke sin hoveddør.

Det virker bare kun, indtil nogen bryder ind gennem vinduet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Din Mac-computer misbruges måske i enormt botnet.

Ny trojaner rammer Mac: Kan installere sig selv.

Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks