Microsoft opdager ny alvorlig Mac-malware

Er der et æble på din computer, bør du sørge, for at din Mac-udgave af Microsoft Office har især én bestemt sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har opdaget ny malware, der målrettet går efter Apples Mac-computere ved at udnytte en sårbarhed i Microsofts kontorprogrampakke Office, som ellers blev lukket for næsten tre år siden.

Denne nye malware er endnu ikke særlig udbredt, skriver Jeong Wook Oh fra Microsofts Malware Protection Center.

Men det demonstrerer tydeligt, at hvorfor man bør installere sikkerhedsopdateringer, så hurtigt som muligt efter de bliver offentliggjort.

"Det er ikke meget anderledes at angribe Mac OS X i stedet for andre styresystemer," skriver Oh.

"Selvom Mac OS X har introduceret mange teknikker til at reducere risiciene, så er der en direkte sammenhæng mellem ens niveau af beskyttelse mod sikkerhedssårbarheder og om man opdaterer sine installerede programmer."

Lukker to huller

Sikkerhedsopdateringen MS09-027, som Microsoft udsendte i juni 2009, lukker to sikkerhedshuller, som kunne udnyttes af en angriber til at få kontrol over en maskine og køre skadelig kode på den.

Begge sårbarheder kan udnyttes ved hjælp af et manipuleret Word-dokument.

Det angreb, som Microsoft nu har opdaget, fungerer ikke mod OS X Lion, men Snow Leopard og alle tidligere versioner af OS X er sårbarheder over for det.

Det er ifølge Oh sandsynligt, at folkene bag det nye angreb har forhåndsviden om de computere, de angriber, såsom versionsnummer af styresystemet og hvilke sikkerhedsopdateringer, der er installeret.

Den malware, som leveres via angrebet, er skrevet specifikt til OS X og er grundlæggende en såkaldt bagdør, hvilket er et værktøj, der gør det muligt at styre en computer via fjernadgang.

Microsoft råder folk, der bruger Microsoft Office 2004 eller 2008 til Mac eller Open XML File Format Converter til Mac, til at sikre sig, at disse produkter har den omtalte sikkerhedsopdatering.

"Afslutningsvis kan vi hermed se, at Mac OS X ikke er usårlig overfor malware," skriver Oh.

"Statistisk set vil der ske flere angreb mod dette styresystem, i takt med at platformen bliver mere populær hos forbrugerne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job