Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

Træt af at oplyse brugernavn og password til dit trådløse netværk, når du har gæster på besøg? Imponer dem i stedet med dette trick.

Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

QR-koder har fået lidt af en renæssance, efter at kodesystemet blev udviklet i Japan i 90'erne for at kunne scanne koder med større informationskapacitet end traditionelle stregkoder. Derudover skulle læsningen gå stærkt.

Kodernes evne til at lagre mere information - såvel som udbredelsen af smartphones, der kan scanne og "tyde" dem - har betydet, at koderne er blevet populære til markedsføring. Det er særligt udbredt, at annoncer og andet trykt reklamemateriale er udstyret med QR-koder.

Wi-Fi-adgang som QR-kode

I dag indeholder de fleste QR-koder en webadresse, men de kan indeholde meget andet end det. Du kan blandt andet gemme oplysninger om dit trådløse netværk i QR-kode-format, så det bliver enkelt og automatiseret for dine gæster at få adgang.

Til større arrangementer er det oplagt at printe QR-koden og dele den ud. Gæsterne skal bare have en QR-kodelæser på smartphonen for at koble sig på dit Wi-Fi.

Den gratis netbaserede QR-kodegenerator Zxing Projects er i stand til at gøre netop dette. Du kan hente generatoren her.

Sådan gør du

Start din browser og peg adressen ind på kodegeneratorens webside som nævnt herover. Klik på den øverste drop down-menu foran 'Contents' og vælg "Wifi network'. Siden vil nu blive opdateret med et nyt skema med tomme tekstfelter.

Udfyld herefter de forskellige tekstfelter relateret til SSID, Password og Network Type.

Ønsker du større eller mindre QR-kode, kan du justere den efterfølgende eller vælge en af størrelserne under drop down-menuen Barcode size.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S