Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

Træt af at oplyse brugernavn og password til dit trådløse netværk, når du har gæster på besøg? Imponer dem i stedet med dette trick.

Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

QR-koder har fået lidt af en renæssance, efter at kodesystemet blev udviklet i Japan i 90'erne for at kunne scanne koder med større informationskapacitet end traditionelle stregkoder. Derudover skulle læsningen gå stærkt.

Kodernes evne til at lagre mere information - såvel som udbredelsen af smartphones, der kan scanne og "tyde" dem - har betydet, at koderne er blevet populære til markedsføring. Det er særligt udbredt, at annoncer og andet trykt reklamemateriale er udstyret med QR-koder.

Wi-Fi-adgang som QR-kode

I dag indeholder de fleste QR-koder en webadresse, men de kan indeholde meget andet end det. Du kan blandt andet gemme oplysninger om dit trådløse netværk i QR-kode-format, så det bliver enkelt og automatiseret for dine gæster at få adgang.

Til større arrangementer er det oplagt at printe QR-koden og dele den ud. Gæsterne skal bare have en QR-kodelæser på smartphonen for at koble sig på dit Wi-Fi.

Den gratis netbaserede QR-kodegenerator Zxing Projects er i stand til at gøre netop dette. Du kan hente generatoren her.

Sådan gør du

Start din browser og peg adressen ind på kodegeneratorens webside som nævnt herover. Klik på den øverste drop down-menu foran 'Contents' og vælg "Wifi network'. Siden vil nu blive opdateret med et nyt skema med tomme tekstfelter.

Udfyld herefter de forskellige tekstfelter relateret til SSID, Password og Network Type.

Ønsker du større eller mindre QR-kode, kan du justere den efterfølgende eller vælge en af størrelserne under drop down-menuen Barcode size.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS