Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

Træt af at oplyse brugernavn og password til dit trådløse netværk, når du har gæster på besøg? Imponer dem i stedet med dette trick.

Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

QR-koder har fået lidt af en renæssance, efter at kodesystemet blev udviklet i Japan i 90'erne for at kunne scanne koder med større informationskapacitet end traditionelle stregkoder. Derudover skulle læsningen gå stærkt.

Kodernes evne til at lagre mere information - såvel som udbredelsen af smartphones, der kan scanne og "tyde" dem - har betydet, at koderne er blevet populære til markedsføring. Det er særligt udbredt, at annoncer og andet trykt reklamemateriale er udstyret med QR-koder.

Wi-Fi-adgang som QR-kode

I dag indeholder de fleste QR-koder en webadresse, men de kan indeholde meget andet end det. Du kan blandt andet gemme oplysninger om dit trådløse netværk i QR-kode-format, så det bliver enkelt og automatiseret for dine gæster at få adgang.

Til større arrangementer er det oplagt at printe QR-koden og dele den ud. Gæsterne skal bare have en QR-kodelæser på smartphonen for at koble sig på dit Wi-Fi.

Den gratis netbaserede QR-kodegenerator Zxing Projects er i stand til at gøre netop dette. Du kan hente generatoren her.

Sådan gør du

Start din browser og peg adressen ind på kodegeneratorens webside som nævnt herover. Klik på den øverste drop down-menu foran 'Contents' og vælg "Wifi network'. Siden vil nu blive opdateret med et nyt skema med tomme tekstfelter.

Udfyld herefter de forskellige tekstfelter relateret til SSID, Password og Network Type.

Ønsker du større eller mindre QR-kode, kan du justere den efterfølgende eller vælge en af størrelserne under drop down-menuen Barcode size.

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S