Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

Træt af at oplyse brugernavn og password til dit trådløse netværk, når du har gæster på besøg? Imponer dem i stedet med dette trick.

Sådan: Gør dit trådløse netværk mere gæstevenligt

QR-koder har fået lidt af en renæssance, efter at kodesystemet blev udviklet i Japan i 90'erne for at kunne scanne koder med større informationskapacitet end traditionelle stregkoder. Derudover skulle læsningen gå stærkt.

Kodernes evne til at lagre mere information - såvel som udbredelsen af smartphones, der kan scanne og "tyde" dem - har betydet, at koderne er blevet populære til markedsføring. Det er særligt udbredt, at annoncer og andet trykt reklamemateriale er udstyret med QR-koder.

Wi-Fi-adgang som QR-kode

I dag indeholder de fleste QR-koder en webadresse, men de kan indeholde meget andet end det. Du kan blandt andet gemme oplysninger om dit trådløse netværk i QR-kode-format, så det bliver enkelt og automatiseret for dine gæster at få adgang.

Til større arrangementer er det oplagt at printe QR-koden og dele den ud. Gæsterne skal bare have en QR-kodelæser på smartphonen for at koble sig på dit Wi-Fi.

Den gratis netbaserede QR-kodegenerator Zxing Projects er i stand til at gøre netop dette. Du kan hente generatoren her.

Sådan gør du

Start din browser og peg adressen ind på kodegeneratorens webside som nævnt herover. Klik på den øverste drop down-menu foran 'Contents' og vælg "Wifi network'. Siden vil nu blive opdateret med et nyt skema med tomme tekstfelter.

Udfyld herefter de forskellige tekstfelter relateret til SSID, Password og Network Type.

Ønsker du større eller mindre QR-kode, kan du justere den efterfølgende eller vælge en af størrelserne under drop down-menuen Barcode size.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos